Bilgi
Deride kaşıntı, kızarıklık ve döküntü, dudak, ağız, boğaz ve göz kapağında şişme, hapşırma, aksırma, hırıltılı solunum, nefes darlığı, sersemlik hissi, kan basıncında düşme ve bayılma gibi belirtiler görülür.
Sebep
Vücudu mikroplara ve yabancı cisimlere karşı koruyan sisteme bağışıklık sistemi denir. Bazı yabancı maddelere karşı vücudun bağışıklık sisteminin verdiği anormal yanıt ise alerjik reaksiyon olarak adlandırılmaktadır. Alerjik reaksiyona neden olan maddeye alerjen denir. Bazen vücuda alınan veya uygulanan bir ilaç alerjen gibi davranabilir ve alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Alerjen ile vücudun ilk temasında genelde ciddi bir sorun olmazken, bağışıklık sistemi zamanla bu alerjene karşı antikor üretmeye başlar. Eğer bu alerjenle vücut daha sonra tekrar karşılaşırsa çok ağır bir cevap (anafilaksi) gelişebilmektedir. Bu reaksiyon; hapşırıktan solunum güçlüğü, şok ve ölüme kadar gidebilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Klinik tablo ile tanı acilen konulmalıdır. Daha sonra alerjenin ne olabileceği üzerinde detaylı tıbbi öykü ile durulmalıdır.
Etken
Penisilin, sulfonamid, sefalosporinler gibi antibiyotikler, ağrı kesici ilaçlar; antiromatizmal ilaçlar, soğuk algınlığı ilaçları, epilepsi ilaçları, lokal ve genel anestezide kullanılan ilaçlar başta olmak üzere çok sayıda ilaç alerjik olabilmektedir. İlaç alerjilerinden en çok görülen ve önemli olan penisilin alerjisidir.
Tedavi
Anafilaktik şok durumunda acil tedavi ve gözlem gereklidir. Solunum desteği gerekli olabilir. Kullanılan ilaç tedavileri arasında adrenalin (epinefrin), antihistaminikler ve steroid tedavileri sayılabilir. Alerji yapan ilaç mutlak surette tespit edilmeli ve tekrar kullanımına izin verilmemelidir.
Risk
Daha önce anafilaktik reaksiyon geçirdiyseniz veya anafilaksi riski taşıdığınızı biliyorsanız, doktorunuz size alerjik reaksiyon anında yanınızdakilerin uygulayabileceği hazır enjeksiyonluk iğne (epinefrin) verebilir. Ayrıca, ilacın veriliş yolu önemlidir. En fazla alerji deri altı ve damar içine uygulandığında görülür. Ağızdan alınan ilaca karşı oluşan reaksiyonlar genellikle daha hafif seyretmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı