İlaç Alerjisi


Bilgi

Deride kaşıntı, kızarıklık ve döküntü, dudak, ağız, boğaz ve göz kapağında şişme, hapşırma, aksırma, hırıltılı solunum, nefes darlığı, sersemlik hissi, kan basıncında düşme ve bayılma gibi belirtiler görülür.

Sebep

Vücudu mikroplara ve yabancı cisimlere karşı koruyan sisteme bağışıklık sistemi denir. Bazı yabancı maddelere karşı vücudun bağışıklık sisteminin verdiği anormal yanıt ise alerjik reaksiyon olarak adlandırılmaktadır. Alerjik reaksiyona neden olan maddeye alerjen denir. Bazen vücuda alınan veya uygulanan bir ilaç alerjen gibi davranabilir ve alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Alerjen ile vücudun ilk temasında genelde ciddi bir sorun olmazken, bağışıklık sistemi zamanla bu alerjene karşı antikor üretmeye başlar. Eğer bu alerjenle vücut daha sonra tekrar karşılaşırsa çok ağır bir cevap (anafilaksi) gelişebilmektedir. Bu reaksiyon; hapşırıktan solunum güçlüğü, şok ve ölüme kadar gidebilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Klinik tablo ile tanı acilen konulmalıdır. Daha sonra alerjenin ne olabileceği üzerinde detaylı tıbbi öykü ile durulmalıdır.

Etken

Penisilin, sulfonamid, sefalosporinler gibi antibiyotikler, ağrı kesici ilaçlar; antiromatizmal ilaçlar, soğuk algınlığı ilaçları, epilepsi ilaçları, lokal ve genel anestezide kullanılan ilaçlar başta olmak üzere çok sayıda ilaç alerjik olabilmektedir. İlaç alerjilerinden en çok görülen ve önemli olan penisilin alerjisidir.

Tedavi

Anafilaktik şok durumunda acil tedavi ve gözlem gereklidir. Solunum desteği gerekli olabilir. Kullanılan ilaç tedavileri arasında adrenalin (epinefrin), antihistaminikler ve steroid tedavileri sayılabilir. Alerji yapan ilaç mutlak surette tespit edilmeli ve tekrar kullanımına izin verilmemelidir.

Risk

Daha önce anafilaktik reaksiyon geçirdiyseniz veya anafilaksi riski taşıdığınızı biliyorsanız, doktorunuz size alerjik reaksiyon anında yanınızdakilerin uygulayabileceği hazır enjeksiyonluk iğne (epinefrin) verebilir. Ayrıca, ilacın veriliş yolu önemlidir. En fazla alerji deri altı ve damar içine uygulandığında görülür. Ağızdan alınan ilaca karşı oluşan reaksiyonlar genellikle daha hafif seyretmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı