Maloklüzyon

Bilgi
Genel olarak maloklüzyon bir hastalık değildir. Ancak bu durum, bireyin yüz şeklini, dişlerin görünümlerini etkileyerek kişide kendine güvende eksiklik ve hatta ruhsal sorunlara sebep olabilir. Ciddi maloklüzyonlar yeme ve konuşma gibi işlevleri de etkileyebilir.
Sebep
Maloklüzyon dişlerin normal pozisyonlarında olmamasıdır. Bazı çocukların çene ve dişleri düzgün olarak gelişemezler ve bu durumda erişkin bir bireyde düzgün olarak sıralanmamış, karşı çenedeki dişlerle iyi uyumda olmayan bir görünüme neden olur. En sık karşılaşılan tipi üst dişlerin önde olduğu durumdur.
Bakım
-
Tahlil
Diş hekimince yapılacak ağız muayenesi tanı koydurucudur. Alt ya da üst çene öne çıkık olabilir veya dişler üst üste gelebilir.
Etken
Maloklüzyon genellikle kalıtsaldır ve çocukluk çağında ortaya çıkar.
Tedavi
Maloklüzyon çocukların normal pozisyonda olmayan dişlerini yerlerine oturtmaya amaçlayan teller gibi düzeltici aparatlarla tedavi edilmektedir.Bazen dişlerin çekilmesi gerekebilir ve ağır vakalarda çene cerrahlarınca yapılacak ameliyatlara gerek duyulabilir.
Risk
Çocukluk yaşlarında parmak emme alışkanlığı maloklüzyon için bir risk faktörüdür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı