Oküler migren


Bilgi

Migren ağrılarını şiddetli baş ağrısı olmasının dışında diğer ağrılarından ayırt eden en önemli özellikle ise ağrı ile birlikte ortaya çıkan bulantı, ses ve ışığa duyarlılıktır. Oküler migrende ise ayrıca, tek gözü etkileyen görme problemleri (parlayan ışıklar ve görme alanında oluşan kör noktalar gibi), başın bir bölgesinde, şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, ışığa ya da sese karşı hassasiyet oluşması gibi belirtiler de görülmektedir. Oküler migren semptomları genellikle birkaç dakika içinde kaybolur ve onu bir migren baş ağrısı izler.

Sebep

Ataklar halinde ortaya çıkan, genellikle tek taraflı, yoğun ve zonklayıcı tarzda şiddetli baş ağrısı hastalığı migren olarak tanımlanmaktadır. Oküler migren ise baş ağrısıyla birlikte veya ağrının başlangıcından sonra ortaya çıkan bir saatten daha kısa süreli görme kaybına sebep olan bir migren türüdür.

Bakım

-

Tahlil

Oküler migren tanısı, hastanın şikayetlerinin nöroloji veya göz hastalıkları uzmanınca değerlendirilmesi sonucu klinik olarak konur. Tekrarlayıcı baş ağrısı olan hastalara en az bir kez beyin görüntülemesi (beyin tomografisi ile) yapılarak migreni taklit edebilecek hastalıklar araştırılmalıdır.

Etken

Migrenin nedenlerinin en başında genetik faktörler gelir. Ailenizden birinde migren varsa migren hastası olma olasılığınız % 40’tır. Hem annesi hem babası migren hastası olan bir kişi ise %75 oranında migren şikâyetleri yaşayabilmektedir. Migren ağrısının nedenlerinden biri de hormonal değişimlerdir. Bu nedenle migren, en sık kadınlarda görülür.

Tedavi

Oküler migren tedavisinde bazen sadece migreni tetikleyen faktörlerin (açlık, uykusuzluk, hormon kullanımı gibi) ortadan kaldırılmasıyla ağrı atakları kaybolabilir veya sıklığı, şiddeti azaltılabilir. Aynı şekilde uzman kontrolünde kullanılan ilaçlar da oküler migren tedavisinde çok önemlidir. Aspirin, trisiklik antidepresanlar, bazı antiepileptikler ve beta bloker ilaçlar kullanılmakta olan ilaçlardan bazılarıdır.

Risk

Migren tetikleyicileri kişiye göre farklılık gösterebilir. Peynir ve çikolata gibi bazı yiyecekler, öğün atlamak veya öğünü geciktirmek, yeterli su içmemek, az ya da fazla uyumak, yoğun egzersiz yapmak ve uzun süreli yolculuklar, çok parlak ve yanıp sönen ışıklar, keskin kokular ve iklim değişiklikleri, duygusal ve psikolojik faktörler ve kadınlardaki hormonal değişimler de migren ataklarına neden olabilmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı