Bilgi
Kramp tarzında karın ağrısı ve sıkıştırıcı vasıfta göğüs ağrısına neden olabilir.
Sebep
Yemek yerken, özellikle hızlı yemek yerken önemli miktarda hava yutarız. Bazen yukarıdan bazen de aşağıdan çıkararak bu gazı atarız. Fakat bir miktar gaz içerde kalarak bağırsaklarda ve midede dolaşabilir. Bu bir süre sonra vücuttan atılmazsa, çok şiddetli kramp ve ağrılara, hatta göğüs sıkışması benzeri yakınmalara neden olabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, maktan parmakla muayene, EKG, akciğer ve karın grafileri, kan tetkiklerinden gerekli olanlarla tanı konabilir.
Etken
Gaz ağrıları genellikle bağırsaklarınızda gaz biriktiği zaman oluşur.
Tedavi
Gaz sancısı başladığında ilk yapılması gereken, ılık bir bardak su içmektir. Yavaş olarak içtiğiniz bu su, gazı dağıtacaktır. Sırtınıza ve bel çevrenize yukarı aşağı masaj yaparsa, gazı çıkarmanız kolaylaşır. Gaz sancılarını engellemenin en kolay yolu, sizde gaz yapan yiyecekleri tespit etmektir. Sarımsak, kızartmalar, baklagiller, soğan, süt, yoğurt, şeftali, kayısı, erik gaz yapabilir. Nane çayı, papatya çayı, rezene, zencefil gaz sancısını rahatlatır. Prebiyotik yoğurtlar, bağırsakta emilimi kolaylaştırır. Bu nedenle, günde bir adet yenilmelidir. Bütün bu yiyeceklere ve diyete rağmen gaz sorunu devam ediyorsa, bir hekime gözükmekte fayda vardır.
Risk
Kalp krizi ile karıştırılan gaz sancılarını önemsemekte fayda vardır. Sırtınızda ve göğsünüzde ağrı varsa, terliyorsanız ve yüz üstü yattığınız halde ağrı şiddetlenerek devam ediyorsa bir hastaneye gitmekte fayda vardır. Şiddetli, uzun süreli ya da tekrarlayan karın ağrısı, bulantı veya kusma, kanlı dışkılama, kilo kaybı, ateş varlığında da mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı