Gaz birikimi


Bilgi

Kramp tarzında karın ağrısı ve sıkıştırıcı vasıfta göğüs ağrısına neden olabilir.

Sebep

Yemek yerken, özellikle hızlı yemek yerken önemli miktarda hava yutarız. Bazen yukarıdan bazen de aşağıdan çıkararak bu gazı atarız. Fakat bir miktar gaz içerde kalarak bağırsaklarda ve midede dolaşabilir. Bu bir süre sonra vücuttan atılmazsa, çok şiddetli kramp ve ağrılara, hatta göğüs sıkışması benzeri yakınmalara neden olabilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, maktan parmakla muayene, EKG, akciğer ve karın grafileri, kan tetkiklerinden gerekli olanlarla tanı konabilir.

Etken

Gaz ağrıları genellikle bağırsaklarınızda gaz biriktiği zaman oluşur.

Tedavi

Gaz sancısı başladığında ilk yapılması gereken, ılık bir bardak su içmektir. Yavaş olarak içtiğiniz bu su, gazı dağıtacaktır. Sırtınıza ve bel çevrenize yukarı aşağı masaj yaparsa, gazı çıkarmanız kolaylaşır. Gaz sancılarını engellemenin en kolay yolu, sizde gaz yapan yiyecekleri tespit etmektir. Sarımsak, kızartmalar, baklagiller, soğan, süt, yoğurt, şeftali, kayısı, erik gaz yapabilir. Nane çayı, papatya çayı, rezene, zencefil gaz sancısını rahatlatır. Prebiyotik yoğurtlar, bağırsakta emilimi kolaylaştırır. Bu nedenle, günde bir adet yenilmelidir. Bütün bu yiyeceklere ve diyete rağmen gaz sorunu devam ediyorsa, bir hekime gözükmekte fayda vardır.

Risk

Kalp krizi ile karıştırılan gaz sancılarını önemsemekte fayda vardır. Sırtınızda ve göğsünüzde ağrı varsa, terliyorsanız ve yüz üstü yattığınız halde ağrı şiddetlenerek devam ediyorsa bir hastaneye gitmekte fayda vardır. Şiddetli, uzun süreli ya da tekrarlayan karın ağrısı, bulantı veya kusma, kanlı dışkılama, kilo kaybı, ateş varlığında da mutlaka doktora başvurulmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı