Bilgi
Mide yanmasının başlıca belirtileri boğazda ve göğüste yanma, ağza acı su gelmesi, mide yanması, ağza ya da boğaza yenilen yiyeceklerin geri gelmesi, bulantı, öksürük, seste kabalaşma, ağız ya da kokusudur. Kişi uyuduğunda ya da yattığında reflü belirtileri şiddetlenir.
Sebep
Gıdaların ve sindirim sıvısının, mideden yemek borusuna (özafagus) geriye kaçmasına ve ortaya çıkan mide yanması şikayetine gastroözefagiyal reflü hastalığı, mide yanması ya da reflü hastalığı denir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde endoskopi. En etkili ve kesin tanı yöntemi, endoskopi ile yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkar. Özellikle 40 yaş üstü hastalarda ve alarm semptomları denen kilo kaybı, gece uykudan uyandıran mide ağrısı olan bireylerde endoskopi yapılması önerilir.
Etken
Mide içerisinde bulunan ve gıdaların sindiriminde görev alan sindirim sıvısının, reflü nedeniyle yemek borusunu (özefagus) döşeyen örtüyü yani mukozayı tahriş etmesi sonucu, bir süre sonra yemek borusu alt ucunda daralma ve buradaki hücrelerde bazı değişiklikler meydana gelir meydana gelebilir. Bu duruma Barret özefagusu adı verilir. Bu durum ileride yemek borusu kanserine dönüşebilir.
Tedavi
Gastroenteroloji uzmanı önerisiyle, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, ilaç tedavisi, endoskopik tedavi ve eğer Barret özefagusu gelişmiş ise, kanser gelişimi açısından düzenli endoskopik takip gereklidir.
Risk
Alkol kullanma, obezite, sigara içme, gebelik, diyabet ve skleroderma mide yanması gelişme riskini arttırmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı