Helicobacter Pylori Enfeksiyonu


Bilgi

Hastalık belirti vermeyebilir. Bazı kişilerde gastrit (mide iltihabı) veya ülser belirtileri görülür. Görülmesi halinde belirtileri mide ağrısı, mide ekşimesi, hazımsızlık, bulantı, şişkinlik olarak sıralanabilir.

Sebep

Helicobacter pylori, mide ve duodenumun (onikiparmak bağırsağı) içini döşeyen örtüde (mukoza) iltihap meydana getiren bir bakteridir. Gelişmekte olan ülkelerde enfeksiyon tipik olarak çocukluk çağında edinilir ve yaşam boyu sürdüğünden yaşlı kişilerin büyük bir kısmında enfeksiyonun uzun dönemdeki sonuçları ortaya çıkar.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, fizik muayene, üre nefes testi, endoskopi ve endoskopi sırasında alınacak örnekten hızlı üreaz testi yapılması veya patolojik inceleme yapılması.

Etken

Helicobacter pylori isimli bakteri etkendir ve tükürük ya da dışkıyla bir kişiden diğerine geçmektedir.

Tedavi

Tedavinin temelini mide asit salgısını baskılayan bir ilaç ve en az iki çeşit antibiyotiğin birlikte 7 veya 14 gün süreyle kullanılması oluşturur. Hangi hastalarda H.pylorinin eradikasyonun (ortadan kaldırılması) mutlak gereklilik olduğuna gastroenteroloji uzmanı kara vermelidir.

Risk

Gelişmekte olan ülkelerde doğmak, düşük sosyoekonomik durum, geniş aileler ve kalabalık yaşam koşulları, kirli besin ve su tüketimi, organizmayı taşıyan kişilerin mide içeriğine maruz kalmak Helikobakter Pilori ile enfekte olma riskini artıran faktörlerdir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı