İnce Bağırsak Kanseri


Bilgi

Aralıklı, kramp tarzında ve sırta vuran bir ağrı hastaların büyül çoğunda görülür. İştahsızlık, kilo kaybı ve bağırsak tıkanıklığı bulguları sık rastlanan diğer belirtilerdir. Bazı olgularda gaitada kanama görülmektedir.

Sebep

İnce bağırsak, mide ile kalın bağırsak arasında bulunur ve oldukça nadir görülür. Sindirim sistemi uzunluğunun büyük çoğunluğunu oluşturduğu, hatta yüzey alanı itibariyle tüm sindirim sitemi yüzey alanının %90’ını incebağırsaklar oluşturduğu halde tüm sindirim sistem tümörlerinin ancak %1’i incebağırsaklardan kaynaklanır. 50-60’lı yaşlar en sık görüldüğü yaş grubudur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, gaytada gizli kan tetkiki, karın grafisi, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, üst endoskopi ve ulaşılabilirse biyopsi, gereğinde kapsül endoskopi.

Etken

İnce bağırsaklarda görülen kanser tipleri; adenokarsinom, sarkom, karsinoid tümör, gastrintestinal stromal tümör ve lenfomadır.

Tedavi

Tedavisinde ameliyatın yeri büyüktür. Ameliyatla ince bağırsağın etkilenen bölümü çıkartılır, laparoskopik yani kapalı olarak yapılması da mümkündür. Gereğinde kemoterapi ve ışın tedavisi verilebilir.

Risk

İncebağırsak tümörleri familyal polipozis, Gardner sendromu, Peutz-Jeghers sendromu gibi genetik hastalıkları, Crohn hastalığı olanlarda, yağdan zengin diyetle beslenenlerde, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ve aile öyküsü olanlarda daha sık görülür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı