Bilgi
Budd Chiari Sendromu ile bağıntılı belirtiler karnın sağ üst kısmında ağrı, karaciğerde anormal şekilde büyüme (hepatomegali) ve/veya mideyi kaplayan zarın iki katmanı arasındaki boşlukta (periton boşluğu) sıvı toplanması yani asittir. Bunun dışındaki bulgular mide bulantısı, kusma ve/veya dalakta büyüme (splenomegali) olabilir.
Sebep
Budd Chiari Sendromu karaciğer damarlarında (hepatik damarlar) daralma ya da tıkanma (oklüzyon) ile karakterize, ender rastlanan bir bozukluktur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, ultrason ve dopler ultrason, batın tomografisi, cerrahi planlanıyorsa venografi tetkiki
Etken
Budd-Chiari sendromunun nedeni bilinmemektedir. Karaciğer toplar damarında meydana gelen tıkanma tablodan sorumludur.
Tedavi
Hastaların bazılarında tuz kısıtlaması, diüretikler (idrar söktürücüler), fibrinolitik (pıhtı eritici) tedavi, antikoagulan (yeni pıhtı oluşmasını engelleyen) tedavi yeterli olabilmektedir. Ancak ilerlemiş durularda cerrahi uygulanır.
Risk
Tromboza yani pıhtılaşmaya yatkın olan bireylerde (protein C ve S eksikliği olanlar gibi), kanser hastalarında gebelerde, lupus hastalığında Budd-Chiari Sendromu görülme riski yüksektir.

Hastalık Sorgulama Programı