Budd-Chiari Sendromu


Bilgi

Budd Chiari Sendromu ile bağıntılı belirtiler karnın sağ üst kısmında ağrı, karaciğerde anormal şekilde büyüme (hepatomegali) ve/veya mideyi kaplayan zarın iki katmanı arasındaki boşlukta (periton boşluğu) sıvı toplanması yani asittir. Bunun dışındaki bulgular mide bulantısı, kusma ve/veya dalakta büyüme (splenomegali) olabilir.

Sebep

Budd Chiari Sendromu karaciğer damarlarında (hepatik damarlar) daralma ya da tıkanma (oklüzyon) ile karakterize, ender rastlanan bir bozukluktur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, ultrason ve dopler ultrason, batın tomografisi, cerrahi planlanıyorsa venografi tetkiki

Etken

Budd-Chiari sendromunun nedeni bilinmemektedir. Karaciğer toplar damarında meydana gelen tıkanma tablodan sorumludur.

Tedavi

Hastaların bazılarında tuz kısıtlaması, diüretikler (idrar söktürücüler), fibrinolitik (pıhtı eritici) tedavi, antikoagulan (yeni pıhtı oluşmasını engelleyen) tedavi yeterli olabilmektedir. Ancak ilerlemiş durularda cerrahi uygulanır.

Risk

Tromboza yani pıhtılaşmaya yatkın olan bireylerde (protein C ve S eksikliği olanlar gibi), kanser hastalarında gebelerde, lupus hastalığında Budd-Chiari Sendromu görülme riski yüksektir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı