Bilgi
Kalın bağırsak kanserinin belirtileri arasında karın ağrısı, karın şişmesi, bulantı, kusma, kabızlık, yorgunluk, kansızlık, kanlı dışkı, dışkılama alışkanlığında değişiklik, dışkılama sonrası tam boşalmama hissi, karın krampları, nedeni bilinmeyen kilo kaybı ve sürekli yorgunluk halidir.
Sebep
Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak olarak adlandırılan kısmını oluşturur. İnce bağırsak bitiminden anüse kadar olan yaklaşık 1,5 metrelik bağırsak bölümü kolondur, son 20-25 cm’lik kısım ise rektumdur. Kolon ve rektum kanserleri, bağırsağın iç yüzeyini örten tabakadaki hücrelerden gelişir ve kolondan köken alanlara kolon kanseri, rektumdan köken alan kanserlere ise rektum kanseri denir.
Bakım
-
Tahlil
Aile öyküsü, kişinin özgeçmişi ve parmakla makat muayenesi dahil fizik muayene tanıda önemlidir. Bu kanserlerin saptanması kolonoskopi ile kolayca mümkündür. Ayrıca tarama amaçlı 50 yaşından itibaren yılda bir kez gaytada gizli kan testi yapılabilir. Kolon ve rektum kanseri konusunda daha riskli olan kimselere doktor önerisiyle kolonoskopi ile belli aralıklarla kontroller yapılabilir.
Etken
Kesin nedeni belli değildir; ancak kolon kanserleri için risk faktörlerinden bahsedilebilir. Bunlar “risk faktörleri” başlığı altında özetlenmiştir.
Tedavi
Eğer erken dönemde tespit edilirse, tedavisi daha kolaydır. Tedavisi hastalığın yerleşim yerine, evresine ve hastanın genel durumuna bağlıdır. Kolon kanseri genellikle cerrahi, kemoterapi ve ışın tedavisi ile tedavi edilir. Bir hasta için bu tedavi şekillerinden biri veya birkaçının kombinasyonu gerekebilir.
Risk
Kolon kanseri veya daha genel adıyla kolorektal kanserlerin sıklığı 50 yaşından sonra artmaktadır. En sık görülen kanserler arasındadır. İleri yaş, iltihabi barsak hastalığı (ülseratif kolit ve Crohn hastalığı), ailede kolon kanseri ya da kolon polipi olması, fazla doymuş yağ ve düşük lifli gıda tüketimi, hareketsiz yaşam tarzı, alkol, sigara ve ailesel adenomatöz polipozis hastalığı kolon kanseri için risk faktörüdür.

Hastalık Sorgulama Programı