Bilgi
Kusmadan sonra ağızdan kan gelmesi yani kan kusma ve melena denilen katran renginde, siyah, cıvık, dışkı çıkarma en temel belirtisidir.
Sebep
Yemek borusunun son bölümü ile midenin kardiya denilen kısmını içeren uzunlamasına yırtıklara Mallory-Weiss Sendromu denilmektedir. Mide-yemek borusu bileşkesinde yırtık olarak tanımlanabilir. Meydana gelen yırtık mide kanamasına yol açmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Kusmadan sonra ağızdan kan gelmesi katran renginde, cıvık, dışkı çıkarma görülmesi Malory-Weiss sendromundan kuşkulanmayı gerektirir. Kesin tanı gastroskopik değerlendirme ile konur.
Etken
Karın içi basıncının ani artışı yırtığa neden olur. Kusma görülen herhangi bir hastalık, midenin ve yemek borusunun silindirik olması sebebi ile mide – yemek borusu birleşiminde çizgisel Mallory-Weiss yırtıklarının gelişmesine neden olabilir.
Tedavi
Yemek borusu yırtıklarının çoğunda kanama kendiliğinden durur. Ancak kanamanın durmadığı hastalarda yırtığın dikilmesi gerekir. Ameliyata alınmayan olgular hastane ortamında gözlem altında tutulmalıdır.
Risk
Sürekli ve şiddetli kusmalar, ıkınma, geğirme sonucu yırtık gelişebilir. Mallory-Weiss Sendromu hastalarının çoğu alkoliktir. Mide fıtığına sahip bireyler de risk grubundadır.

Hastalık Sorgulama Programı