Dr Sistem App
Mallory-Weiss Sendromu

Bilgi
Kusmadan sonra ağızdan kan gelmesi yani kan kusma ve melena denilen katran renginde, siyah, cıvık, dışkı çıkarma en temel belirtisidir.
Sebep
Yemek borusunun son bölümü ile midenin kardiya denilen kısmını içeren uzunlamasına yırtıklara Mallory-Weiss Sendromu denilmektedir. Mide-yemek borusu bileşkesinde yırtık olarak tanımlanabilir. Meydana gelen yırtık mide kanamasına yol açmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Kusmadan sonra ağızdan kan gelmesi katran renginde, cıvık, dışkı çıkarma görülmesi Malory-Weiss sendromundan kuşkulanmayı gerektirir. Kesin tanı gastroskopik değerlendirme ile konur.
Etken
Karın içi basıncının ani artışı yırtığa neden olur. Kusma görülen herhangi bir hastalık, midenin ve yemek borusunun silindirik olması sebebi ile mide – yemek borusu birleşiminde çizgisel Mallory-Weiss yırtıklarının gelişmesine neden olabilir.
Tedavi
Yemek borusu yırtıklarının çoğunda kanama kendiliğinden durur. Ancak kanamanın durmadığı hastalarda yırtığın dikilmesi gerekir. Ameliyata alınmayan olgular hastane ortamında gözlem altında tutulmalıdır.
Risk
Sürekli ve şiddetli kusmalar, ıkınma, geğirme sonucu yırtık gelişebilir. Mallory-Weiss Sendromu hastalarının çoğu alkoliktir. Mide fıtığına sahip bireyler de risk grubundadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı