Burunda Yabancı Cisim

Bilgi
Burunda yabancı cisim bulunan çocuklarda burun akıntısı ve sık sık sinüs enfeksiyonu (sinüzit) meydana gelir. Diğer belirtileri arasında burun ağrısı, kötü kokulu burun akıntısı, burun kanaması, hırıltılı solunum ve baş ağrısı sayılabilir.
Sebep
Burun boşluğu içinde bir yabancı cisim bulunmasıdır. Buruna yabancı cisim kaçması genellikle küçük çocuklarda görülür. Bazen yabancı cisim, burun boşluğunun derinliklerine kadar gidebilir ve çocuğun ailesi tarafından kolayca görülemez.
Bakım
-
Tahlil
Hasta ve yakınlarından alınacak öykü, KBB muayenesi, gereğinde direk grafi ve burun endoskopisi ile tanı konulabilir.
Etken
Burunda Yabancı Cisim
Tedavi
Genelde burun muayenesi sırasında veya burun endoskopisi ile yabancı cisim çıkarılabilir. Bazen bu cisimlerin çıkarılması zor olabilir ve genel anestezi altında cerrahi müdahale gerekebilir.
Risk
Sık sinüzit geçiren çocuk hastada burunda yabancı cisim olabileceği akla gelmelidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı