Burun Kuruluğu


Bilgi

Burunda kuruluk hissi.

Sebep

Burnun koku alma dışındaki en önemli görevi nefesi nemlendirmek ve ısıtmaktır. Burun içerisini döşeyen mukoza nemi sağlayan asıl yapıdır. Burun mukozasını ilgilendiren tüm hastalıklar burun kuruluğuna yol açabilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri

Etken

Burun kuruluğunun en yaygın sebebi genellikle kış aylarında, bazen de yaz aylarında kendini gösteren kuru havadır. Burun iltihabı genellikle burun akıntısına neden olur. Ama bazı durumlarda da burun kuruluğuna yol açar. Burun spreyleri birkaç günden fazla kullanıldığında kuruluğa sebep olabilir. Vücutta genel bir susuz kalma durumunda (dehidratasyon) ve bazı ilaçların (dekonjestanlar ve antihistaminikler) kullanımında yan etki olarak da burun kuruluğu görülebilir. Sjögren sendromunda ağız kuruluğu ile birlikte burunda da kuruluk görülmektedir.

Tedavi

Burun kuruluğunu tedavi etmeden önce, altta yatan sebebi bulmak önemlidir. Yeterince sıvı tüketin ve kuru havayı nemlendirmek için bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Ya da kaloriferin üstüne bir tas içinde su koyarsanız, odayı nemlendirmiş olursunuz. Burun deliklerine tuzlu su (saline) spreyi kullanılabilir. Burnunuzun içine nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Risk

Nezle ve gripte ortaya çıkan burun tıkanıklığının tedavisinde kullanılan dekonjestan burun spreyleri 2-3 günden fazla kullanılmalıdır. Ciddi burun kuruluğuna yol açabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı