Burun Kuruluğu

Bilgi
Burunda kuruluk hissi.
Sebep
Burnun koku alma dışındaki en önemli görevi nefesi nemlendirmek ve ısıtmaktır. Burun içerisini döşeyen mukoza nemi sağlayan asıl yapıdır. Burun mukozasını ilgilendiren tüm hastalıklar burun kuruluğuna yol açabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Burun kuruluğunun en yaygın sebebi genellikle kış aylarında, bazen de yaz aylarında kendini gösteren kuru havadır. Burun iltihabı genellikle burun akıntısına neden olur. Ama bazı durumlarda da burun kuruluğuna yol açar. Burun spreyleri birkaç günden fazla kullanıldığında kuruluğa sebep olabilir. Vücutta genel bir susuz kalma durumunda (dehidratasyon) ve bazı ilaçların (dekonjestanlar ve antihistaminikler) kullanımında yan etki olarak da burun kuruluğu görülebilir. Sjögren sendromunda ağız kuruluğu ile birlikte burunda da kuruluk görülmektedir.
Tedavi
Burun kuruluğunu tedavi etmeden önce, altta yatan sebebi bulmak önemlidir. Yeterince sıvı tüketin ve kuru havayı nemlendirmek için bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Ya da kaloriferin üstüne bir tas içinde su koyarsanız, odayı nemlendirmiş olursunuz. Burun deliklerine tuzlu su (saline) spreyi kullanılabilir. Burnunuzun içine nemlendirici krem sürebilirsiniz.
Risk
Nezle ve gripte ortaya çıkan burun tıkanıklığının tedavisinde kullanılan dekonjestan burun spreyleri 2-3 günden fazla kullanılmalıdır. Ciddi burun kuruluğuna yol açabilir.

Hastalık Sorgulama Programı