Anal Fissür


Bilgi

Başlıca belirtiler; makatta ağrı, kabızlık, kanlı dışkı ve dışkı üzerinde çizgi şeklinde kandır.

Sebep

Anal fissür, anüs (makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalıktır. İlk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle makat yırtığı hastalığı şeklinde de bilinmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Proktolojik muayene (makat bölgesinin muayenesi) genellikle tanı koymak için yeterlidir. Şüphe halinde parmakla muayene ve anoskopi veya rektoskopi yapılabilir.

Etken

Genellikle sürekli kabızlık sorunu çeken kişilerde, büyük ve sert bir dışkının anal kanalı germesiyle meydana gelir. Anatomik yapısı nedeniyle makatın arka kısmı travmaya daha açık olduğundan anal fissür daha çok bu bölgede görülmektedir.

Tedavi

Hastalık erken dönemde tanı alması halinde, sıcak oturma banyosu, kabızlık tedavisi ve topikal olarak uygulanan krem tedavileri ile gerileyebilir. Botoks uygulaması ve cerrahi müdahale de tedavi alternatifleri arasındadır.

Risk

Başlıca risk faktörü kabızlıktır. Patlama tarzında volümlü dışkılamaya yol açan ishal ve inflamatuvar barsak hastalıkları (Crohn hastalığı, ülseratif kolit) da anal fissüre yol açabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı