Bilgi
Başlıca belirtiler; makatta ağrı, kabızlık, kanlı dışkı ve dışkı üzerinde çizgi şeklinde kandır.
Sebep
Anal fissür, anüs (makat) iç kısmında ortaya çıkan bir hastalıktır. İlk etapta küçük bir çizik şeklinde olup, tedavi edilmemesi halinde büyüyerek yırtık haline gelmektedir. O nedenle makat yırtığı hastalığı şeklinde de bilinmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Proktolojik muayene (makat bölgesinin muayenesi) genellikle tanı koymak için yeterlidir. Şüphe halinde parmakla muayene ve anoskopi veya rektoskopi yapılabilir.
Etken
Genellikle sürekli kabızlık sorunu çeken kişilerde, büyük ve sert bir dışkının anal kanalı germesiyle meydana gelir. Anatomik yapısı nedeniyle makatın arka kısmı travmaya daha açık olduğundan anal fissür daha çok bu bölgede görülmektedir.
Tedavi
Hastalık erken dönemde tanı alması halinde, sıcak oturma banyosu, kabızlık tedavisi ve topikal olarak uygulanan krem tedavileri ile gerileyebilir. Botoks uygulaması ve cerrahi müdahale de tedavi alternatifleri arasındadır.
Risk
Başlıca risk faktörü kabızlıktır. Patlama tarzında volümlü dışkılamaya yol açan ishal ve inflamatuvar barsak hastalıkları (Crohn hastalığı, ülseratif kolit) da anal fissüre yol açabilir.

Hastalık Sorgulama Programı