Bilgi
Tıkanıklık tam ya da kısmi olabilir. Bağırsak tıkanmasında karında şişkinlik ve gerginlik, kusma, kabızlık, gaz şikayetleri, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi şikayetler görülebilir.
Sebep
Bağırsağın dışkıyı itmeye yarayan dalga şeklindeki ileri yönlü hareketine peristaltizm denir. Mekanik bir tıkanma olmadan peristaltizm denilen hareketin kaybolmasına mekanik olmayan bağırsak tıkanması veya ileus denir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve ayakta çekilen direk karın grafileri en önemli tanı yöntemidir. Ayrıca kan tetkikleri yapılmalıdır. Bazı hastalarda bağırsak tıkanması ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya enteroklizis denilen görüntüleme yöntemi ile daha iyi tespit edilir.
Etken
İnce bağırsağın motor fonksiyonunu zayıflatan durumlar mekanik ok tıkanıklığı yapan temel nedendir. Bu durum ameliyat sonrası, travmaya bağlı, peritonite bağlı, hipokalemi veya hiperkalsemi gibi elektrolit bozukluklarına bağlı, üremi ve pankreatit gibi hastalıklara bağlı ortaya çıkabilir.
Tedavi
Bağırsak tıkanıklığında hasta hastaneye yatırılır ve ağızdan beslenme kesilir. Nazogastrik tüp ile sindirim kanalı içindeki sıvı ve gaz miktarı azaltılır. İleus cerrahi sonrası ortaya çıktıysa genellikle cerrahiyi takip eden 72 saat içinde düzelir. Diğer durumlara bağlı ileus tablolarında ise altta yatan sebebin tedavisi ile ancak ileus tablosu düzelebilmektedir. Nadiren cerrahi ile etkilenen bağırsak parçasının alınması gerekebilir.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı