Mekanik Olmayan Bağırsak Tıkanıklığı


Bilgi

Tıkanıklık tam ya da kısmi olabilir. Bağırsak tıkanmasında karında şişkinlik ve gerginlik, kusma, kabızlık, gaz şikayetleri, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi şikayetler görülebilir.

Sebep

Bağırsağın dışkıyı itmeye yarayan dalga şeklindeki ileri yönlü hareketine peristaltizm denir. Mekanik bir tıkanma olmadan peristaltizm denilen hareketin kaybolmasına mekanik olmayan bağırsak tıkanması veya ileus denir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve ayakta çekilen direk karın grafileri en önemli tanı yöntemidir. Ayrıca kan tetkikleri yapılmalıdır. Bazı hastalarda bağırsak tıkanması ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya enteroklizis denilen görüntüleme yöntemi ile daha iyi tespit edilir.

Etken

İnce bağırsağın motor fonksiyonunu zayıflatan durumlar mekanik ok tıkanıklığı yapan temel nedendir. Bu durum ameliyat sonrası, travmaya bağlı, peritonite bağlı, hipokalemi veya hiperkalsemi gibi elektrolit bozukluklarına bağlı, üremi ve pankreatit gibi hastalıklara bağlı ortaya çıkabilir.

Tedavi

Bağırsak tıkanıklığında hasta hastaneye yatırılır ve ağızdan beslenme kesilir. Nazogastrik tüp ile sindirim kanalı içindeki sıvı ve gaz miktarı azaltılır. İleus cerrahi sonrası ortaya çıktıysa genellikle cerrahiyi takip eden 72 saat içinde düzelir. Diğer durumlara bağlı ileus tablolarında ise altta yatan sebebin tedavisi ile ancak ileus tablosu düzelebilmektedir. Nadiren cerrahi ile etkilenen bağırsak parçasının alınması gerekebilir.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı