Bilgi
Deri tutulumu hastaların hemen hepsinde görülür. Fakat iç organ tutulumu (mide bağırsak sistemi, akciğerler, böbrekler, tükürük bezleri, ter bezleri, kaslar gibi) hastalığın seyrini kötüleştirir ve yaşamı tehdit edebilir. İlk belirtiler yüzde, ellerde parmak ile bastırıldığında iz bırakmayan ödem olarak kendini gösterir, sonra deri sertleşmeye başlar. Derinin görünümü parlak görünümde ve sert kıvamdadır. Parmaklar bükülür ve pençeli el şeklinde şekil bozuklukları ve tipik maske yüzü ortaya çıkar. Ayrıca hastada yutma güçlüğü, kabızlık, nefes darlığı, çarpıntı gibi yakınmalar da görülmektedir. Nispeten daha sınırlı deri tutulumu ile birlikte olup, parmaklarda ve yüzde sınırlı olan formuna CREST Sendromu denilmektedir.
Sebep
Skleroderma veya sistemik skleroz, deri ve iç organların bağ dokusunda fibrotik değişiklikler ile karakterize bir hastalıktır. Hastaların bağ dokusu hücreleri kollajen adı verilen bir proteini çok fazla üretir. Kollajen, vücudu bir arada tutmak için gereklidir, ancak çok fazla olması durumunda vücut sertleşir ve işlevini yapamaz hale gelir. Skleroderma kelimesinin anlamı sertleşmiş deridir. Fakat skleroderma tanılı birçok hasta da sadece cilt bulguları değil, vücudun diğer bölgelerinde de sorunlar vardır.
Bakım
Tahlil
Belirtiler de dahil tıbbi geçmiş eksiksiz biçimde öğrenilir, ardından deri odaklı bir fiziksel muayene yapılır. Vücudun ürettiği antikorları ölçebilmek için yapılan kan testi tanı koydurucu testlerdendir. Ayrıca biyopsi de yapılabilir.
Etken
Sklerodermanın gerçek nedeni bilinmemektedir ancak otoimmün (vücudun kendi kendini tahrip ettiği) hastalıklar içinde sınıflandırılmaktadır. Bağışıklık sistemi sağlıklı dokuları vücuda giren yabancı ve tehlikeli olarak algılar ve onlara saldırır. Bu süreç, deri, damar ve diğer organları ciddi bir biçimde etkileyebilecek olan kollajen denilen proteinin aşırı üretilmesi ve doku sertleşmesi ile sonuçlanır.
Tedavi
Sklerodermanın tedavisi belirtilerin şiddetine, komplikasyonun varlığına, kişinin yaşına, sağlık geçmişine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. İlaç, yaşam tarzı değişimi, fizik tedavi ve egzersiz birleştirilerek bir tedavi uygulanabilir. Kollajen yapımını azaltan veya hastalığın seyrini çok iyi etkileyebilen bir ilaç henüz yoktur.
Risk
Genellikle 30-50 yaşları arasında görüldüğü gibi, çocuklarda da görülebilmektedir. Skleroderma kadınlarda erkeklere oranla 3 kat fazla görülür ve hastaların genelinde doğurganlık çağından sonra başlar.

Hastalık Sorgulama Programı