Skleroderma


Bilgi

Deri tutulumu hastaların hemen hepsinde görülür. Fakat iç organ tutulumu (mide bağırsak sistemi, akciğerler, böbrekler, tükürük bezleri, ter bezleri, kaslar gibi) hastalığın seyrini kötüleştirir ve yaşamı tehdit edebilir. İlk belirtiler yüzde, ellerde parmak ile bastırıldığında iz bırakmayan ödem olarak kendini gösterir, sonra deri sertleşmeye başlar. Derinin görünümü parlak görünümde ve sert kıvamdadır. Parmaklar bükülür ve pençeli el şeklinde şekil bozuklukları ve tipik maske yüzü ortaya çıkar. Ayrıca hastada yutma güçlüğü, kabızlık, nefes darlığı, çarpıntı gibi yakınmalar da görülmektedir. Nispeten daha sınırlı deri tutulumu ile birlikte olup, parmaklarda ve yüzde sınırlı olan formuna CREST Sendromu denilmektedir.

Sebep

Skleroderma veya sistemik skleroz, deri ve iç organların bağ dokusunda fibrotik değişiklikler ile karakterize bir hastalıktır. Hastaların bağ dokusu hücreleri kollajen adı verilen bir proteini çok fazla üretir. Kollajen, vücudu bir arada tutmak için gereklidir, ancak çok fazla olması durumunda vücut sertleşir ve işlevini yapamaz hale gelir. Skleroderma kelimesinin anlamı sertleşmiş deridir. Fakat skleroderma tanılı birçok hasta da sadece cilt bulguları değil, vücudun diğer bölgelerinde de sorunlar vardır.

Bakım

Tahlil

Belirtiler de dahil tıbbi geçmiş eksiksiz biçimde öğrenilir, ardından deri odaklı bir fiziksel muayene yapılır. Vücudun ürettiği antikorları ölçebilmek için yapılan kan testi tanı koydurucu testlerdendir. Ayrıca biyopsi de yapılabilir.

Etken

Sklerodermanın gerçek nedeni bilinmemektedir ancak otoimmün (vücudun kendi kendini tahrip ettiği) hastalıklar içinde sınıflandırılmaktadır. Bağışıklık sistemi sağlıklı dokuları vücuda giren yabancı ve tehlikeli olarak algılar ve onlara saldırır. Bu süreç, deri, damar ve diğer organları ciddi bir biçimde etkileyebilecek olan kollajen denilen proteinin aşırı üretilmesi ve doku sertleşmesi ile sonuçlanır.

Tedavi

Sklerodermanın tedavisi belirtilerin şiddetine, komplikasyonun varlığına, kişinin yaşına, sağlık geçmişine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. İlaç, yaşam tarzı değişimi, fizik tedavi ve egzersiz birleştirilerek bir tedavi uygulanabilir. Kollajen yapımını azaltan veya hastalığın seyrini çok iyi etkileyebilen bir ilaç henüz yoktur.

Risk

Genellikle 30-50 yaşları arasında görüldüğü gibi, çocuklarda da görülebilmektedir. Skleroderma kadınlarda erkeklere oranla 3 kat fazla görülür ve hastaların genelinde doğurganlık çağından sonra başlar.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı