Bilgi
Halsizliğe nefes darlığı, baş dönmesi (özellikle ayağa kalkınca), el ve ayakların soğuk olması, soluk ten ve göğüs ağrısı, ateş, ciddi enfeksiyonlar, kanamaya eğilim başlıca belirtileri arsında sayılabilir. Aplastik anemi çok ilerlerse hayati tehlike yaratabilecek kanamalara ve enfeksiyonlara yol açabilir.
Sebep
Aplastik anemi kemik iliği kaynaklı bir hastalıktır. Kırmızı kan hücresi (alyuvarlar), beyaz kan hücresi (akyuvarlar) ve pıhtı hücrelerinin (trombositler) üretiminden sorumlu olan kemik iliği, yeterince üretim yapamadığında aplastik anemi görülür.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, kemik iliği aspirasyon ve biyopsisi, görüntüleme yöntemleri
Etken
Aplastik anemi kemik iliğinde kan hücrelerinin üretiminde kullanılan kök hücrelerin yıkımı nedeniyle oluşur. Bağışıklık sistemi değişikliğe uğrayarak sağlıklı kök hücrelerine saldırmaya ve bu hücrelerin sayısını azaltmaya başlar. Ayrıca bu anemi türünün kalıtsal olarak aktarılabildiği de bilinmektedir. Kalıtsal özelliklere bağlı olmadan, sonradan gelişen aplastik anemi herhangi bir yaşta başlayabilir ve %90 oranında nedeni belirlenmemektedir.
Tedavi
Aneminin derecesine göre izlenecek tedavi yöntemi değişir. Hafif dereceli aplastik anemi de sadece doktor kontrolü, kan nakli ve ilaç tedavisi (antibiyotikler, immünsüpresifler) uygulanabilir. İleri derecede aplastik anemi için kök hücre nakli düşünülebilir.
Risk
Benzen, arsenik ve tarım ilaçları gibi zararlı kimyasallara maruz kalmak, yüksek doz radyasyon ve kemoterapi

Hastalık Sorgulama Programı