Hiperparatiroidizm


Bilgi

Halsizlik, yorgunluk, kaslarda güçsüzlük, sık idrar çıkma, kabızlık, kalpte ritim bozuklukları, uykuya meyil gibi belirtiler görülebilir. Bazı hastalarda hiçbir semptom görülmeyebilir. Ancak bu hastalar bile ameliyat olup, parathormon düzeyleri normalleşince kendilerini çok daha iyi hissettiklerini söylemektedirler.

Sebep

Normal koşullarda kan kalsiyum düzeyi düştüğünde, paratiroid bezlerden parathormon salınarak kalsiyum düzeyi yükseltilmeye çalışılır. Hiperparatiroidizm hastalığı, paratiroid bezlerin kandaki kalsiyum seviyeleriyle ilişkisiz olarak aşırı hormon üretmesidir. Başka bir deyişle, paratiroid bezleri kandaki kalsiyum seviyeleri normal olduğu halde ve hormon üretmemeleri gerekirken, büyük miktarlarda hormon üretmeye devam etmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, kan parathormon ve kalsiyum düzeyi, idrar kalsiyum düzeyi, tiroid ve paratiroid bezlere yönelik ultrasonografi.

Etken

Aşırı hormon üretiminin en sık görülen nedeni paratiroid bezlerinden birinde iyi huylu (kanser olmayan) bir tümörün oluşumudur. Paratiroidlerden birinin bu şekilde büyümesine paratiroid adenomu adı verilir ve bu hiperparatiroidizmli hastaların %90’dan fazlasında görülmektedir.

Tedavi

Primer hiperparatiroidinin (başka bir nedene bağlı olmayan) tedavisi cerrahidir. Ancak paratiroit bezleri her hastada olması gereken yerde olmadığı gibi, bazı hastalarda göğüs kafesine kadar inebilmektedir. Ameliyatın deneyimli bir endokrin cerrahı tarafından yapılması başarı şansını yükseltecektir.

Risk

Hiperparatiroidizmin potansiyel tehlikeleri arasında, ciddi osteoporoz, kemik kırıkları, böbrek taşları, mide ülserleri ve pankreatit sayılabilir. Cerrahi sonrası da aç kemik sendromu denen, inatçı kan kalsiyum düşüklülüğü görülebilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı