Bilgi
Tipik belirtiler karın ağrısı, dikkat eksikliği, öğrenme bozukluğu, işitme kaybı ya da işitmede azalma, kabızlık, kansızlık, huzursuzluk, saldırgan davranışlar, baş ağrısı, uyku bozukluğu, iştahsızlık, uyuşukluk, kusma, denge bozukluğu, kas gücü kaybı, nöbet ve şuur kapanmasıdır.
Sebep
Kurşun zehirlenmesi, vücutta fazla miktarda kurşunun birikmesi demektir ve ölümcül sonuçlara yol açabilecek ciddi bir tıbbi durumdur. Kurşun, eski evlerde ve çocuk oyuncaklarında kullanılan boyaların içeriğinde bulunan zehirli bir metaldir. Kurşun zehirlenmesi, kansızlık, zeka geriliği, karın ağrısı, kabızlık ve böbrek hasarına neden olur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene önceliklidir. Tanıyı teyid etmek için kan kurşun düzeyinin ölçülmesi en kolay ve güvenilir yöntemdir. Kan örneği EDTA’lı, kurşundan arındırılmış özel tüplere alınmalıdır.
Etken
Çeşitli yollarla alınan kurşun vücuttan temizlenememekte ve vücutta birikmektedir. Kurşun zehirlenmesi, genellikle zaman içinde meydana gelmektedir.
Tedavi
Kurşun kaynağının yok edilmesi ilk adımdır. Tedavisinde ise toksik düzeylere ulaştığı tespit edilirse, temizlenmesi için EDTA adı verilen bir ilaç kullanılmaktadır.
Risk
Kurşun madeninin işlenmesi ya da hurdalardan toplanması işlerinde çalışanlarda, sanayide akü, boya, matbaacılık, pil, plastik, kaynak, seramik, cam ve deri işlerinde çalışan kişilerde, toprak yeme alışkanlığı olanlarda, içme suyu şebekelerinde kurşun boruların kullanıldığı yerlerde ya da egzos gazlarının yoğun olduğu büyük şehirlerde yaşayan kişiler risk altındadır. Kurşun zehirlenmesine çocuklar daha duyarlıdır.

Hastalık Sorgulama Programı