Kurşun Zehirlenmesi


Bilgi

Tipik belirtiler karın ağrısı, dikkat eksikliği, öğrenme bozukluğu, işitme kaybı ya da işitmede azalma, kabızlık, kansızlık, huzursuzluk, saldırgan davranışlar, baş ağrısı, uyku bozukluğu, iştahsızlık, uyuşukluk, kusma, denge bozukluğu, kas gücü kaybı, nöbet ve şuur kapanmasıdır.

Sebep

Kurşun zehirlenmesi, vücutta fazla miktarda kurşunun birikmesi demektir ve ölümcül sonuçlara yol açabilecek ciddi bir tıbbi durumdur. Kurşun, eski evlerde ve çocuk oyuncaklarında kullanılan boyaların içeriğinde bulunan zehirli bir metaldir. Kurşun zehirlenmesi, kansızlık, zeka geriliği, karın ağrısı, kabızlık ve böbrek hasarına neden olur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene önceliklidir. Tanıyı teyid etmek için kan kurşun düzeyinin ölçülmesi en kolay ve güvenilir yöntemdir. Kan örneği EDTA’lı, kurşundan arındırılmış özel tüplere alınmalıdır.

Etken

Çeşitli yollarla alınan kurşun vücuttan temizlenememekte ve vücutta birikmektedir. Kurşun zehirlenmesi, genellikle zaman içinde meydana gelmektedir.

Tedavi

Kurşun kaynağının yok edilmesi ilk adımdır. Tedavisinde ise toksik düzeylere ulaştığı tespit edilirse, temizlenmesi için EDTA adı verilen bir ilaç kullanılmaktadır.

Risk

Kurşun madeninin işlenmesi ya da hurdalardan toplanması işlerinde çalışanlarda, sanayide akü, boya, matbaacılık, pil, plastik, kaynak, seramik, cam ve deri işlerinde çalışan kişilerde, toprak yeme alışkanlığı olanlarda, içme suyu şebekelerinde kurşun boruların kullanıldığı yerlerde ya da egzos gazlarının yoğun olduğu büyük şehirlerde yaşayan kişiler risk altındadır. Kurşun zehirlenmesine çocuklar daha duyarlıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı