Kırık - Burun


Bilgi

Burun ağrısı, burun kanaması, burunda şişlik ve şekil bozukluğu, burun etrafında, gözaltlarında morarma ve nefes darlığı gibi belirtiler görülür.

Sebep

Burun kemik ve kıkırdaktan meydana gelen, nefes almak ve alınan havayı süzme, nemlendirme, ısıtma ve koku alma fonksiyonu olan doğal bir hava yoludur. Burun köprüsü denilen üst kemikte çatlak ya da kırılma meydana gelmesi burun kırığı olarak tanımlar.

Bakım

-

Tahlil

Travma öyküsü alınmalı ve detaylı fizik muayene yapılmalıdır. Kırık olduğunu anlamak için genellikle fizik muayene ve röntgen yeterli iken, yaralanmanın şiddetini ve yaygınlığını anlamak için bilgisayarlı tomografi (BT) gerekebilir.

Etken

Sık görülen nedenleri, arasında temas içeren sporlar (boks, uzak doğu sporları, güreş vs.), fiziksel kavgalar, düşme veya trafik kazası sonucu yüz bölgesine sert darbe gelmesi sayılabilir.

Tedavi

İlk etapta, buz ile kompres uygulayarak ve ağrı kesici ilaçlar kullanarak belirtiler giderilmeye çalışılır. Gereğinde kapalı redüksiyon veya açık ameliyatla (septorinoplasti) tedavisi mümkündür. Uygun bir tedavi ile burunun fonksiyonu ve estetik görünümü korunabilir.

Risk

Yüz bölgesinde gerçekleşecek bir yaralanma riskini arttıran tüm nedenler burunda kırılma riskini artıracaktır. Burun kırıklarına genellikle eşlik eden başka yaralanmalar da bulunur ve kafa tabanı kırığı varsa burundan beyin omurilik sıvısı gelebilir. Kişi bunu, burundan açık renkli ve sulu akıntı gelmesi olarak fark eder ki; acil yardım almanızı gerektiren bir durumdur.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı