Bilgi
Burun ağrısı, burun kanaması, burunda şişlik ve şekil bozukluğu, burun etrafında, gözaltlarında morarma ve nefes darlığı gibi belirtiler görülür.
Sebep
Burun kemik ve kıkırdaktan meydana gelen, nefes almak ve alınan havayı süzme, nemlendirme, ısıtma ve koku alma fonksiyonu olan doğal bir hava yoludur. Burun köprüsü denilen üst kemikte çatlak ya da kırılma meydana gelmesi burun kırığı olarak tanımlar.
Bakım
-
Tahlil
Travma öyküsü alınmalı ve detaylı fizik muayene yapılmalıdır. Kırık olduğunu anlamak için genellikle fizik muayene ve röntgen yeterli iken, yaralanmanın şiddetini ve yaygınlığını anlamak için bilgisayarlı tomografi (BT) gerekebilir.
Etken
Sık görülen nedenleri, arasında temas içeren sporlar (boks, uzak doğu sporları, güreş vs.), fiziksel kavgalar, düşme veya trafik kazası sonucu yüz bölgesine sert darbe gelmesi sayılabilir.
Tedavi
İlk etapta, buz ile kompres uygulayarak ve ağrı kesici ilaçlar kullanarak belirtiler giderilmeye çalışılır. Gereğinde kapalı redüksiyon veya açık ameliyatla (septorinoplasti) tedavisi mümkündür. Uygun bir tedavi ile burunun fonksiyonu ve estetik görünümü korunabilir.
Risk
Yüz bölgesinde gerçekleşecek bir yaralanma riskini arttıran tüm nedenler burunda kırılma riskini artıracaktır. Burun kırıklarına genellikle eşlik eden başka yaralanmalar da bulunur ve kafa tabanı kırığı varsa burundan beyin omurilik sıvısı gelebilir. Kişi bunu, burundan açık renkli ve sulu akıntı gelmesi olarak fark eder ki; acil yardım almanızı gerektiren bir durumdur.

Hastalık Sorgulama Programı