Gaucher Hastalığı


Bilgi

Gaucher hastalığının temel belirti ve bulguları arasında; kansızlık, halsizlik, yorgunluk, trombosit sayısında düşüklük, cildin kolay morarması, dalak ve/veya karaciğer büyümesi, kemik ağrıları ve kemiklerin kolay kırılması sayılabilir. Hastalığın bazı ağır türlerinde kontrolsüz göz hareketleri, nöbetler ve beyin hasarı ortaya çıkabilir.

Sebep

Gaucher hastalığı kalıtımsal bir metabolik hastalık olup, yağ depo hastalıklarından en yaygın görülenidir. Bazı yağların sindiriminde görev alan glukoserebrozidaz adlı enzimin yeterince üretilememesinden hastalık ortaya çıkar.

Bakım

-

Tahlil

Gaucher hastalığı şüphesi duyulduğunda, hastanın enzim düzeyi ve bu eksikliğe neden olan genetik bozukluk tespit edilir. Çok özel ve zor tetkikler olup ancak metabolizma merkezlerinde yapılabilir. Tanı kimi zaman çocuk yaşta konabilirken, kimi zaman da hastalar 30’lu yaşlarda tanı alabilmektedir.

Etken

Kalıtımsal bir hastalıktır. Anne ve babadan her ikisinden de gelen hatalı vücut kodlarından kaynaklanır. Bu durum, bazı yağların sindiriminde görev alan glukoserebrozidaz adlı enzimin yeterince üretilememesine neden olur. Sonuçta dalak, karaciğer, akciğer, böbrek, beyin ve kemik iliğinde yağ ve yağ artıkları ile birlikte bazı diğer bileşenler birikmekte ve bu organların çalışmasına engel olmaktadır.

Tedavi

Gaucher hastalığını tamamen yok eden bir tedavi henüz gelişmemiştir. Tedavide kemiklerde ve diğer organlarda ortaya çıkabilecek hasarların önüne geçilmesine ve hastalık belirtilerinin yok edilmesine odaklanılır. Enzim replasman tedavileri (ERT) çoğu Gaucher hastalığı vakasında etkili sonuçlar vermektedir.

Risk

Hastaları tanımanın bir başka önemli yararı da ailenin yeni doğacak bebeklerini, daha anne karnındayken teşhis edebilmektir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı