Dr Sistem App
Metanol zehirlenmesi

Bilgi
Metil alkol ağızdan alındıktan ortalama 30-60 dakika sonra kanda en yüksek seviyeye ulaşır. Erken belirtileri; bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, tansiyon düşmesi ve artmış solunumdur. Asidoz sonucu retinada sinir tahribatı ve buna bağlı olarak körlük ve daha ileri safhada ölüm meydana gelebilmektedir.
Sebep
Alkollü içkiler ve kolonya üretiminde normalde etil alkol kullanılmaktadır. Ancak bazı üreticiler maliyetleri düşürmek amacıyla içki ve kolonyalara metil alkol ilave etmekte ve içilmesiyle metil alkol zehirlenmesi meydana gelebilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, sahte içki maruziyetine dair öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri ile tanı konur.
Etken
Boya üretiminde, teksir makine sıvısı, antifriz, cam temizleyici gibi maddelerin yapımında kullanılan metil alkol, diğer adıyla metanolün yasadışı olarak sahte içki ve kolonya yapımında kullanılması etkendir. Metil alkol vücutta metabolizma sonucu formaldehit ve formik aside dönüşür. Zehirlenme bulguları da formik asidin oluşturduğu asidoz tablosuna bağlıdır.
Tedavi
Tedavi edilmediği durumda metabolik asidoz, koma ve solunum durması sonucu ölüm meydana gelebilir. Bu nedenle acil serviste gereğinde yoğun bakım koşullarında tedavisine hemen başlanmalıdır. Mide yıkanması, aktif karbon verilmesi, nöbet önleyici tedaviler, asidozun tedavisi ve hemodiyaliz tedavileri uygulanır. Metil alkol zehirlenmesinde antidot olarak etil alkol kullanılır. Etil alkol, metil alkolün metabolizma sonucu toksik etki gösteren formaldehit ve formik asite dönüşümünü azaltan bir antidottur.
Risk
Koku ve görünüm açısından etanol (içecek alkol) ile benzerliklerinden ötürü, ayırımlarını yapmak zordur. Sahte içki tüketimi en büyük risk faktörüdür.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı