Lenfadenopati

Bilgi
Lenf bezleri vücudun her yerinde bulunur ancak boyun, koltuk altı ve kasıkta bulunanları yüzeyseldir. Bu bölgelerde şişlik fark edilmesi en temel belirtisidir. Eğer enfeksiyon kaynaklı ise şişlik ağrılıdır ve üzerinde ısı artışı görülebilir.
Sebep
Lenf sistemi, vücudumuzun çeşitli bölgelerinden akyuvar, artık doku sıvısı ve besin maddelerini toplayıp tek yönlü ilerleyerek içeriğini dolaşım sistemine boşaltır. Lenf nodları veya lenf düğümleri olarak da bilinen lenf bezleri, bu sistem üzerinde bulunur ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynarlar. Lenf bezlerinin büyümesine lenfadenopati adı verilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Lenfadenopati tanısı klinik olarak, yani tıbbi öykü ve fizik muayene ile konur. Ancak neye bağlı büyüme olduğunu tespit için kan tetkiklerine, görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Bazen de büyüyen lenf nodunun cerrahi olarak çıkarılması ve patolojik olarak incelenmesi ile tanı konabilir.
Etken
Lenf bezleri birçok sebepten dolayı büyüyebilirler. Ağrılı lenfadenopati olması daha çok iltihabı, ağrısız lenf nodu büyümesi olması ise kanseri düşündürür. Lenf bezi büyümesinin en sık görülen nedenleri; lenf bezi yakındaki bir enfeksiyon (reaktif lenfadenopati), lenf bezinde iltihaplanma (lenfadenit), lenf bezi kanseri (lenfoma) ve diğer kanserlerin lenf bezlerine yayılmasıdır.
Tedavi
Tedavi lenfadenopati nedenine bağlıdır. Enfeksiyona bağlıysa antibiyotik tedavisi verilebilir. Altta yatan neden kanser ise ona yönelik tedavi uygulanmalıdı
Risk
Ağrısız lenf nodu büyümesi olması halinde lenf kanseri riski olduğu unutulmamalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı