Diş Ağrısı


Bilgi

Dişte ya da dişetinde hissedilen ağrılar, ağızda şişlik ve kızarıklık, kötü ağız kokusu, şişmiş lenf bezeleri belirtiler arasında sayılabilir. Dişteki ağrı genellikle aniden başlayan ve zamanla şiddetlenen bir özellikte olur. Ağrının özelliği baş bölgesine, çeneye ve kulaklara kadar vuran zonklayıcı etkidedir.

Sebep

Diş ağrısı, genellikle diş pulpasında bulunan sinirlerin gıdalarla temas etmesi sonucu meydana gelir. Bazen dişeti hastalıkları ya da travma nedeniyle de diş ağrısı olabilir.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, ağız – diş muayenesi, kan tetkikleri ve direk grafiler (röntgen filmi)

Etken

Dişte hissedilen ağrılar, diş, dişeti ya da kemik kaynaklıdır. Diş çürüğü, diş özü iltihaplanması (pulpitis), diş minesinin aşınması ya da diş eti iltihabı gibi nedenlerden dolayı diş ağrısı ortay çıkar. Pulpitis, diş çürüğü sonucu diş pulpasına giren bakterinin neden olduğu diş pulpası iltihabıdır. Diş pulpasında kan damarı, sinirler ve bağ dokusu bulunur.

Tedavi

Ağrı diş çürüğü kaynaklı ise ve çürük dişin sinirlerine kadar ulaşmışsa kanal tedavisi ile bu diş tedavi edilmelidir.

Risk

Diş ağrılarının tedavi edilmemesi ya da halk arasında uygulanan yöntemlerle (karanfil, alkol uygulama gibi) geçici olarak rahatlatılması yoluna gidildiğinde ağrı nedeni olan enfeksiyon daha da ilerleyebilmektedir. Sonuçta dişin çekilmesi kaçınılmaz olmaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı