Bilgi
Dişte ya da dişetinde hissedilen ağrılar, ağızda şişlik ve kızarıklık, kötü ağız kokusu, şişmiş lenf bezeleri belirtiler arasında sayılabilir. Dişteki ağrı genellikle aniden başlayan ve zamanla şiddetlenen bir özellikte olur. Ağrının özelliği baş bölgesine, çeneye ve kulaklara kadar vuran zonklayıcı etkidedir.
Sebep
Diş ağrısı, genellikle diş pulpasında bulunan sinirlerin gıdalarla temas etmesi sonucu meydana gelir. Bazen dişeti hastalıkları ya da travma nedeniyle de diş ağrısı olabilir.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, ağız – diş muayenesi, kan tetkikleri ve direk grafiler (röntgen filmi)
Etken
Dişte hissedilen ağrılar, diş, dişeti ya da kemik kaynaklıdır. Diş çürüğü, diş özü iltihaplanması (pulpitis), diş minesinin aşınması ya da diş eti iltihabı gibi nedenlerden dolayı diş ağrısı ortay çıkar. Pulpitis, diş çürüğü sonucu diş pulpasına giren bakterinin neden olduğu diş pulpası iltihabıdır. Diş pulpasında kan damarı, sinirler ve bağ dokusu bulunur.
Tedavi
Ağrı diş çürüğü kaynaklı ise ve çürük dişin sinirlerine kadar ulaşmışsa kanal tedavisi ile bu diş tedavi edilmelidir.
Risk
Diş ağrılarının tedavi edilmemesi ya da halk arasında uygulanan yöntemlerle (karanfil, alkol uygulama gibi) geçici olarak rahatlatılması yoluna gidildiğinde ağrı nedeni olan enfeksiyon daha da ilerleyebilmektedir. Sonuçta dişin çekilmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı