Diş Çürüğü

Bilgi
Diş çürükleri kendisini hemen belli etmez, ağrı yapmak için zamana ihtiyacı vardır. Ancak düzenli kontrollerle başladığı andan itibaren kurtulma şansı vardır. Dişte ya da dişetinde hissedilen ağrılar, ağızda şişlik ve kızarıklık, kötü ağız kokusu, şişmiş lenf bezeleri belirtiler arasında sayılabilir. Dişteki ağrı genellikle aniden başlayan ve zamanla şiddetlenen bir özellikte olur.
Sebep
Diş çürüğü, dişte meydana gelen ve genellikle koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklardır. Önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen, toplumda çok sık görülmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, ağız – diş muayenesi, kan tetkikleri ve direk grafiler (röntgen filmi)
Etken
Karbonhidrattan zengin besinlerin (şekerli ve unlu yiyeceklerin) ağızda kalan artıklarından oluşan asit, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin koruyucu tabakası olan minenin bozulmasına neden olur. Ağızda yeterli temizlik yapılmadığı zaman besinlerin içerdiği karbonhidratlar, bakteriler için de iyi bir besin kaynağıdır. Bakteriler diş dokusuna yerleştikçe dişin yapısını iyice bozar ve geri dönüşümü olmayan doku kayıpları meydana gelir. Bu durum diş çürüğünün başlamasına ve dişte kavite adı verilen oyuklara neden olmaktadır.
Tedavi
Çürük, diş hekimi tarafından tespit edildikten sonra temizlenir ve derinliğine göre dolgu yapılarak ya da ileri boyuttaysa yani çürük dişin sinirine (pulpaya) ulaşmışsa kanal tedavisi yapılarak tedavi edilmektedir.
Risk
Karbonhidratlı ve şekerli yiyecekleri çok tüketenler, diş çürükleri açısından daha fazla risk altındadır. Ayrıca tükürük miktarını azaltan hastalıklar ya da ilaçlar da diş çürüklerini oluşumunu hızlandırır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı