Trigeminal Nevralji


Bilgi

Yüzde yanma, karıncalanma, temas veya ısıya duyarlılık ve elektrik çarpması şeklinde ağrı hissedilir. Genellikle saniyeler veya dakikalar süren ve kesik kesik krizler halinde gelen ağrılar görülür. Bazen günler hatta haftalar boyu devam edebilir.

Sebep

Nevraljiler çok şiddetli, bıçak saplanması, elektrik çarpması gibi gelen, ağrıları tanımlamak için kullanılır. Yüz bölgesinde görülen şekline trigeminal nevralji denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Tanısı klinik olarak, yani tıbbi öykü ve nörolojik muayene ile konur.

Etken

Nevralji, sinir sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelen hasar sebebiyle oluşabilir. Sinir yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, beyin omurilik travmaları, zona sonrası, şeker hastalığı ve tümörler en önemli nedenlerdir.

Tedavi

Normal ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak nevraljide kullanılan özel ağrı kesiciler de kullanılmaktadır. Tedavi haftalarca bazen de aylarca sürebilir. İlacın yetersiz kalması halinde, yüze giden sinirler beyinden çıktığı noktada bloklanabilmektedir.

Risk

Nevralji, erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Soğuk hava bir risk faktörüdür. Uyku bozuklukları, stres ve depresyon ağrıyı önemli ölçüde artırır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı