Bilgi
Yüzde yanma, karıncalanma, temas veya ısıya duyarlılık ve elektrik çarpması şeklinde ağrı hissedilir. Genellikle saniyeler veya dakikalar süren ve kesik kesik krizler halinde gelen ağrılar görülür. Bazen günler hatta haftalar boyu devam edebilir.
Sebep
Nevraljiler çok şiddetli, bıçak saplanması, elektrik çarpması gibi gelen, ağrıları tanımlamak için kullanılır. Yüz bölgesinde görülen şekline trigeminal nevralji denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Tanısı klinik olarak, yani tıbbi öykü ve nörolojik muayene ile konur.
Etken
Nevralji, sinir sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelen hasar sebebiyle oluşabilir. Sinir yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, beyin omurilik travmaları, zona sonrası, şeker hastalığı ve tümörler en önemli nedenlerdir.
Tedavi
Normal ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak nevraljide kullanılan özel ağrı kesiciler de kullanılmaktadır. Tedavi haftalarca bazen de aylarca sürebilir. İlacın yetersiz kalması halinde, yüze giden sinirler beyinden çıktığı noktada bloklanabilmektedir.
Risk
Nevralji, erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Soğuk hava bir risk faktörüdür. Uyku bozuklukları, stres ve depresyon ağrıyı önemli ölçüde artırır.

Hastalık Sorgulama Programı