Trikotilomani


Bilgi

Kıl yolma hastalığı olan kişiler genelde kafa derileri, kirpikleri, kaşları veya genital bölgelerinden kıl yolar. Saç ve kılların takıntılı bir biçimde koparılması kafa derisi ve kaşlarda çıplak yamalara, bölgesel kelliklere yol açabilir.

Sebep

Trikotilomani diğer adıyla kıl yolma hastalığı, kişinin takıntılı bir şekilde kıllarını ve saçını yolduğu nadir görülen bir dürtü kontrol bozukluğu hastalığıdır.

Bakım

-

Tahlil

Tanı psikiyatrik muayene ile konulmaktadır.

Etken

Kıl yolma hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir.

Tedavi

Trikotilomani bir davranış bozukluğu olduğu için tedavi genelde psikolojiktir. Psikiyatrist kontrolünde kimi zaman ilaç tedavileri de psikoterapiye eklenebilmektedir.

Risk

Trikotilomani hastalığı olan kadınların sayısı erkeklerden daha fazladır. Stres dönemlerinin de hastalığı alevlendirdiği bilinmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı