Bilgi
Kulakta şişme, morarma, şekil bozukluğu. Eğer uygun bir tedavi yapılmaz ve kulakta toplanan kan temizlenemese, daha sonra kulak buruşuk bir görünüm alır ve kulakta kalıcı olarak şekil bozukluğu oluşur.
Sebep
Kulak kıkırdağında meydana gelen bir yaralanma sonucu, kulağın dış kısmında oluşan şekil bozukluğudur. Kulak kepçesinde, kıkırdak ile kıkırdak zarfı arasında hematom (doku içinde kan birikmesi) gelişebilir. Kulak hematomu veya güreşçi kulağı olarak da bilinir.
Bakım
-
Tahlil
Travma öyküsü ve fizik muayene
Etken
Yaralanma sonucu, kulağı oluşturan kıkırdak gibi yumuşak dokularda kanama ve morarma meydana gelir. Yaralanma sonucu kulak kıkırdağı ile kulak cildi birbirinden ayrılabilir. Normalde kıkırdak dokusunda damar yoktur ve kıkırdak beslenmesini üzerini örten deriden sağlar. Bundan dolayı beslenemeyen kıkırdak dokusu ölür ve bu durum kulakta şekil bozukluğuyla sonuçlanır.
Tedavi
Hematom geliştiğinde; karnabahar kulak oluşmasını engellemek için hematomun boşaltılması ve kıkırdak zarfının iyileşerek yeniden kıkırdağa tutunması için basınç uygulanması gerekir. Boşaltım ve basınç, tedavinin başarısı için gerekli olan iki yöntemdir.
Risk
Kulak travması daha çok güreşçilerde gerçekleşir. Bu nedenle bu sporu yapanların koruyucu başlık kullanması çok önemlidir. Travma, boks ve dövüş sanatlarında da gerçekleşebileceği gibi kulağın darbe alacağı herhangi bir saldırı durumunda da gelişebilir.

Hastalık Sorgulama Programı