Auriküler Hematom


Bilgi

Kulakta şişme, morarma, şekil bozukluğu. Eğer uygun bir tedavi yapılmaz ve kulakta toplanan kan temizlenemese, daha sonra kulak buruşuk bir görünüm alır ve kulakta kalıcı olarak şekil bozukluğu oluşur.

Sebep

Kulak kıkırdağında meydana gelen bir yaralanma sonucu, kulağın dış kısmında oluşan şekil bozukluğudur. Kulak kepçesinde, kıkırdak ile kıkırdak zarfı arasında hematom (doku içinde kan birikmesi) gelişebilir. Kulak hematomu veya güreşçi kulağı olarak da bilinir.

Bakım

-

Tahlil

Travma öyküsü ve fizik muayene

Etken

Yaralanma sonucu, kulağı oluşturan kıkırdak gibi yumuşak dokularda kanama ve morarma meydana gelir. Yaralanma sonucu kulak kıkırdağı ile kulak cildi birbirinden ayrılabilir. Normalde kıkırdak dokusunda damar yoktur ve kıkırdak beslenmesini üzerini örten deriden sağlar. Bundan dolayı beslenemeyen kıkırdak dokusu ölür ve bu durum kulakta şekil bozukluğuyla sonuçlanır.

Tedavi

Hematom geliştiğinde; karnabahar kulak oluşmasını engellemek için hematomun boşaltılması ve kıkırdak zarfının iyileşerek yeniden kıkırdağa tutunması için basınç uygulanması gerekir. Boşaltım ve basınç, tedavinin başarısı için gerekli olan iki yöntemdir.

Risk

Kulak travması daha çok güreşçilerde gerçekleşir. Bu nedenle bu sporu yapanların koruyucu başlık kullanması çok önemlidir. Travma, boks ve dövüş sanatlarında da gerçekleşebileceği gibi kulağın darbe alacağı herhangi bir saldırı durumunda da gelişebilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı