Bilgi
Başlıca belirtileri arasında, kızarıklık, şişlik, ağrı sayılabilir. Ağır vakalarda ise tabloya iltihaplı akıntı, ateş ve kulak yapısında deformasyon görülebilir.
Sebep
Kulak kepçesini veya diğer adıyla dış kulağı oluşturan kıkırdağı çevreleyen ve besleyen ve perikondriyum denilen dokunun bakteriyel iltihaplanmasına kulak kepçesi enfeksiyonu veya perikondrit denir.
Bakım
-
Tahlil
Perikondrit tanısı klinik olarak konulur. Kulağın travma öyküsü ve enfekte olan bölgenin görünüşü genellikle tanı koydurucudur.
Etken
Kulak kepçesi enfeksiyonunun yani perikondritin en yaygın nedeni genellikle travmadır. Perikondrit genellikle pseudomonas aeruginosis bakterilerinden kaynaklanır.
Tedavi
Perikondrit tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak, antibiyotikler, ağız yoluyla veya damardan verilebilir. Ağır olgularda yara içinde iltihaplı doku kaldığında ameliyat gerekli olabilir.
Risk
Kulak deldirme, cerrahi travma, spor yaralanmaları ve yanıklar kulak kepçesi enfeksiyonu için risk faktörleridir. Kulak kıkırdağını deldirmek (piercing) perikondrit gelişme riskini artırır.

Hastalık Sorgulama Programı