Dr Sistem App
Kulak Kanalında Yabancı Nesne

Bilgi
Genellikle kulakta ağrı, basınç hissi, baş ağrısı, çınlama gibi belirtiler görülür. Kulak kanalına giren yabancı cisimler, dış kulak yolunu tıkayarak geçici sağırlığa neden olurlar. Eğer kişi bunu çıkartmak için herhangi bir cisim (toka, cımbız, kalem vs.) ile uğraşırsa, dış kulak yolunu da zarar vereceği için kişinin ağrısı daha da artar, kanama olabilir ve cisim kulak yolunda parçalanabilir. Cisim zamanında müdahale edilip çıkartılmaz ise, ileri dönemlerde dış kulak yolu iltihabına neden olabilir.
Sebep
Böcek gibi canlı organizmalar veya taş, kum, oyuncak, hububat taneleri (bezelye, nohut vs gibi) ve kumaş parçaları gibi küçük taneli cisimler kulak zarına kadar gidebilir. Bazen dış kulak kanalının salgısı da, zamanla sertleşerek (buşon, kulak kiri) kulak kanalını tıkayabilir.
Bakım
-
Tahlil
İlk yardım cismin çeşidine göre değişir. Cisim görülerek tanınmaya çalışılır. Kulak kanalının iyi görünmesi için, büyüklerde kulak kepçesi yukarı ve geriye; çocuklarda aşağı ve geriye doğru çekilir. Kulağa özel ışıkla bakılmalıdır.
Etken
Böcek, taş, kum, oyuncak, hububat taneleri, kumaş parçaları ve buşon denilen sertleşmiş kulak kiri etkenler arsında sayılabilir.
Tedavi
Kulak yolunun enfekte olmadığı durumlarda, kulak lavajı, en geçerli yabancı cisim çıkarma uygulamasıdır.
Risk
Kulağa yabancı cisim kaçması, en sık çocuklarda ve psikiyatrik bozukluğu olanlarda bilmeyerek olabileceği gibi, kaza ile sonra erişkinlerde de (kulağını pamuklu temizleyici ile kurularken veya kulağı kaşımak için kulağa sokulan bir cisim ile vs) görülebilmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı