Bilgi
Genellikle kulakta ağrı, basınç hissi, baş ağrısı, çınlama gibi belirtiler görülür. Kulak kanalına giren yabancı cisimler, dış kulak yolunu tıkayarak geçici sağırlığa neden olurlar. Eğer kişi bunu çıkartmak için herhangi bir cisim (toka, cımbız, kalem vs.) ile uğraşırsa, dış kulak yolunu da zarar vereceği için kişinin ağrısı daha da artar, kanama olabilir ve cisim kulak yolunda parçalanabilir. Cisim zamanında müdahale edilip çıkartılmaz ise, ileri dönemlerde dış kulak yolu iltihabına neden olabilir.
Sebep
Böcek gibi canlı organizmalar veya taş, kum, oyuncak, hububat taneleri (bezelye, nohut vs gibi) ve kumaş parçaları gibi küçük taneli cisimler kulak zarına kadar gidebilir. Bazen dış kulak kanalının salgısı da, zamanla sertleşerek (buşon, kulak kiri) kulak kanalını tıkayabilir.
Bakım
-
Tahlil
İlk yardım cismin çeşidine göre değişir. Cisim görülerek tanınmaya çalışılır. Kulak kanalının iyi görünmesi için, büyüklerde kulak kepçesi yukarı ve geriye; çocuklarda aşağı ve geriye doğru çekilir. Kulağa özel ışıkla bakılmalıdır.
Etken
Böcek, taş, kum, oyuncak, hububat taneleri, kumaş parçaları ve buşon denilen sertleşmiş kulak kiri etkenler arsında sayılabilir.
Tedavi
Kulak yolunun enfekte olmadığı durumlarda, kulak lavajı, en geçerli yabancı cisim çıkarma uygulamasıdır.
Risk
Kulağa yabancı cisim kaçması, en sık çocuklarda ve psikiyatrik bozukluğu olanlarda bilmeyerek olabileceği gibi, kaza ile sonra erişkinlerde de (kulağını pamuklu temizleyici ile kurularken veya kulağı kaşımak için kulağa sokulan bir cisim ile vs) görülebilmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı