Bilgi
Meniere hastalığının başlıca belirtileri baş dönmesi, kulak uğultusu, işitme kaybı ve kulakta dolgunluk hissidir. Baş dönmesine bulantı ve kusma da eklenebilir.
Sebep
İç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu olan sıvılardaki basınç artışının neden olduğu ve ataklar halinde baş dönmesi ile seyreden hastalığa Meniere hastalığı denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Hasta baş dönmesi olmayan bir dönemde muayene ediliyorsa hiç bir bulgu saptanmayabilir. Baş dönmesi atakları sırasında ise hastada görülebilecek en önemli bulgu istemsiz göz hareketleridir. Tanı temel olarak tıbbi öyküye dayalıdır. Gereğinde işitme testi ve görüntüleme yöntemlerinden faydalanılabilir.
Etken
Meniere hastalığına yol açan iç kulak sıvılarındaki basınç artışının sebebi genellikle belli değildir. Ancak sıvı üretimi, atılımdan fazla olursa ya da sıvıların boşaldığı kanallarda tıkanıklık olursa basınç artışı gelişebilir.
Tedavi
Baş dönmesi atağı sırasında görülen hastalar genellikle yatırılarak tedavi edilir. Damardan verilen ilaçlar ile genellikle hasta rahatlatılır. Sık atak geçiren ve ilaç tedavisi ile sonuç alınamayan hastalarda cerrahi tedavi uygulanır.
Risk
Stres önemli rol oynadığı için hastanın rahatlatılmasına çalışılır. Aşırı tuz, şeker, alkol ve kafein almak, uykusuz kalmak, yeterli su içmemek ve stres önemli risk faktörleridir.

Hastalık Sorgulama Programı