Asperger Sendromu


Bilgi

Asperger sendromunda sosyal becerilerde zayıflık, rutin (sıradan) işeri sevme ve değişiklikten hoşlanmama gibi otizm özelliklerinin bazıları vardır. Ancak Asperger sendromu olanların zekaları ve dil gelişimleri normaldir. Otistiklerin aksine Asperger sendromu olanlar, normal olarak konuşma becerisinin geliştiği yaşta konuşmaya başlarlar. Asperger sendromu hayat boyu devam eden bir durumdur. Ancak belirtiler zaman içerisinde düzelme eğilimindedir. Yetişkin yaştakiler, kendilerinin güçlü ve zayıf yönlerini anlamayı öğrenebilir ve sosyal becerilerini geliştirebilirler. Temel belirtileri: Anormal yüz ifadesi, arkadaş ilişkilerinde başarısızlık, grup etkinliklerine katılmak istememe, başka bir çocuk ağladığında onu teselli etmemek veya empati kuramamak, eşyaları biriktirmek, garip ve tekrarlayan davranışlar (tekrarlayan parmak sallama, parmak bükme) ve göz temasından kaçınma

Sebep

Asperger sendromu, çevreyle olan iletişim bozukluğuna ve sosyal beceriksizliğe neden olan bir gelişim bozukluğudur. Bu hastalık çocuğun sosyal ilişkiler kurmakta zorlanmasına yol açar ve arkadaş edinmesini zorlaştırır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, aile öyküsü ve psikiyatrik muayene

Etken

Bilinmemektedir.

Tedavi

Belli ve özgün bir tedavisi yoktur. Eşlik eden diğer duygu durum bozuklukları, anksiyete veya diğer tablolar mevcutsa, bunların tedavisi amaçlanmalıdır. Uzman bir psikiyatrdan yardım alınmalıdır.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı