Bilgi
Asperger sendromunda sosyal becerilerde zayıflık, rutin (sıradan) işeri sevme ve değişiklikten hoşlanmama gibi otizm özelliklerinin bazıları vardır. Ancak Asperger sendromu olanların zekaları ve dil gelişimleri normaldir. Otistiklerin aksine Asperger sendromu olanlar, normal olarak konuşma becerisinin geliştiği yaşta konuşmaya başlarlar. Asperger sendromu hayat boyu devam eden bir durumdur. Ancak belirtiler zaman içerisinde düzelme eğilimindedir. Yetişkin yaştakiler, kendilerinin güçlü ve zayıf yönlerini anlamayı öğrenebilir ve sosyal becerilerini geliştirebilirler. Temel belirtileri: Anormal yüz ifadesi, arkadaş ilişkilerinde başarısızlık, grup etkinliklerine katılmak istememe, başka bir çocuk ağladığında onu teselli etmemek veya empati kuramamak, eşyaları biriktirmek, garip ve tekrarlayan davranışlar (tekrarlayan parmak sallama, parmak bükme) ve göz temasından kaçınma
Sebep
Asperger sendromu, çevreyle olan iletişim bozukluğuna ve sosyal beceriksizliğe neden olan bir gelişim bozukluğudur. Bu hastalık çocuğun sosyal ilişkiler kurmakta zorlanmasına yol açar ve arkadaş edinmesini zorlaştırır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, aile öyküsü ve psikiyatrik muayene
Etken
Bilinmemektedir.
Tedavi
Belli ve özgün bir tedavisi yoktur. Eşlik eden diğer duygu durum bozuklukları, anksiyete veya diğer tablolar mevcutsa, bunların tedavisi amaçlanmalıdır. Uzman bir psikiyatrdan yardım alınmalıdır.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı