Bilgi
Genellikle hiperakuzi hastaları, daha önceleri hiç sorun olmayan, şiddeti normal veya normalin üst sınırına yakın olağan seslerin ve konuşmaların kendilerine çok fazla gelmeye başladığını ve tahammül edemediklerini ifade ederler. Hiperakuzi tek ya da her iki kulakta olabilir. Bu hastalarda beraberinde kulak çınlaması ve işitme kaybı da olabilir.
Sebep
Hiperakuzi, olağan çevre seslerine olağandışı tahammülsüzlük olarak tanımlanan işitsel bir yakınmadır. Hiperakuzili hastalar, diğer kişiler için normalde rahatsızlık kaynağı olmayan seslerin yol açtığı duyarlılıktan, rahatsızlıktan ve hatta bazen kulak ağrısından yakınırlar. Kısaca sese aşırı duyarlılık olarak tanımlanabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde işitme testi
Etken
Nedeni bilinmemektedir.
Tedavi
Hiperakuziye karşı, bir süre eliyle kulağını kapatmak veya kulak tıkacı kullanmak hastaların zaman zaman kullandığı yöntemlerdir. Tedavi seçeneği gürültüye veya seslere karşı “duyarsızlaştırma” yöntemidir.
Risk
Tinnitus (kulak çınlaması) hastaları arasında hiperakuzinin görülme olasılığı yüksektir. Gürültüye maruz kalmak, genellikle durumu kötüleştirir ve eşlik eden kulak çınlamalarını arttırır.

Hastalık Sorgulama Programı