Bilgi
Lipom en fazla derinin altında gelişir ve derinin altındaki yağ bezeleri yumru tarzda ele gelir. Lipom deriye tamamen yapışık değildir, tuttuğunuzda hareket ettirilebilir. Genelde ağrısız ve yumuşak kıvamda olur.
Sebep
Lipom ya da halk arasında bilinen adıyla yağ bezesi, vücudun herhangi bir bölgesinde gelişen, kapsülle çevrilmiş yağ dokusundan oluşan iyi huylu bir oluşumdur. Yağ bezesi genellikle 20-40 yaş arası erişkinlerde ortaya çıkar. Fakat tüm yaşlarda karşılaşabileceğimiz bir hastalıktır.
Bakım
-
Tahlil
Tanı muayene ile konabilir ancak kesin tanı patoloji değerlendirme ile konulur. Çoğu zaman yağ bezesinde parça almak yerine, yağ bezesinin tamamının çıkartılması tercih edilir.
Etken
Diğer hücreler gibi yağ hücreleri de büyür ve çoğalır. Ama bazen yağ dokusu hücreleri diğer hücrelere göre kontrolsüz bir büyüme gerçekleştirebilirler. Bu durumlarda deri altı dokularda anormal büyüklüğe ulaşan yağ bezeleri görülür. Yağ bezelerinin neden oluştuğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, darbeler ve kalıtımsal yatkınlık sorumlu tutulmaktadır.
Tedavi
Yağ bezleri kendiliğinden geçmez. Doktorun değerlendirmesi sonucu gerekli görülmesi halinde cerrahi olarak bu oluşum veya tümör çıkarılabilir.
Risk
İyi huylu lipomlar kötü huylu tümörlere dönüşmez. Lipomların takip sürelerinde tespit edilen kötü huylu oluşumlar ise başlangıçtaki lipom tanısının doğru olmadığını göstermektedir, yani baştan beri kötü huylu bir tümördür.

Hastalık Sorgulama Programı