Lipom (Yağ Bezesi)


Bilgi

Lipom en fazla derinin altında gelişir ve derinin altındaki yağ bezeleri yumru tarzda ele gelir. Lipom deriye tamamen yapışık değildir, tuttuğunuzda hareket ettirilebilir. Genelde ağrısız ve yumuşak kıvamda olur.

Sebep

Lipom ya da halk arasında bilinen adıyla yağ bezesi, vücudun herhangi bir bölgesinde gelişen, kapsülle çevrilmiş yağ dokusundan oluşan iyi huylu bir oluşumdur. Yağ bezesi genellikle 20-40 yaş arası erişkinlerde ortaya çıkar. Fakat tüm yaşlarda karşılaşabileceğimiz bir hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

Tanı muayene ile konabilir ancak kesin tanı patoloji değerlendirme ile konulur. Çoğu zaman yağ bezesinde parça almak yerine, yağ bezesinin tamamının çıkartılması tercih edilir.

Etken

Diğer hücreler gibi yağ hücreleri de büyür ve çoğalır. Ama bazen yağ dokusu hücreleri diğer hücrelere göre kontrolsüz bir büyüme gerçekleştirebilirler. Bu durumlarda deri altı dokularda anormal büyüklüğe ulaşan yağ bezeleri görülür. Yağ bezelerinin neden oluştuğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, darbeler ve kalıtımsal yatkınlık sorumlu tutulmaktadır.

Tedavi

Yağ bezleri kendiliğinden geçmez. Doktorun değerlendirmesi sonucu gerekli görülmesi halinde cerrahi olarak bu oluşum veya tümör çıkarılabilir.

Risk

İyi huylu lipomlar kötü huylu tümörlere dönüşmez. Lipomların takip sürelerinde tespit edilen kötü huylu oluşumlar ise başlangıçtaki lipom tanısının doğru olmadığını göstermektedir, yani baştan beri kötü huylu bir tümördür.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı