Aşırı Dozda ilaç Alımı


Bilgi

İlaç zehirlenmenin belirtileri, alınan ilacın cinsine ve miktarına, zehirlenen kişinin yaşına ve vücut yapısına göre değişiklik gösterir. En sık görülen ilaç zehirlenmesi belirtileri uyku hali, kusma, anormal davranışlar, solunum sayısının artması, şok, koma, kalp atım sayısının artması ve kas kasılmalarıdır.

Sebep

İlaç zehirlenmesi ya da aşırı doz ilaç alımı, bir ilacın bilerek ya da bilmeyerek fazla dozda alınmasından kaynaklanır. İlaç zehirlenmesi ile birlikte vücudun doğal işleyişinde ve bazı organların çalışmasında bozukluklar ve hatta ölüm meydana gelebilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, EKG, kan tetkikleri ve olanaklar ölçüsünde serum ilaç düzeyleri

Etken

Zehirlenmeler daha çok ağız yolu ile alınan şurup ve tablet gibi ilaçlardan kaynaklanmaktadır.

Tedavi

İlaç zehirlenmesi sonrasında takip edilecek olan aşamalar ilk yardım aşması zehirlenmeye sebep olan ilaçların belirtilerinin incelemesinin yapılması, laboratuvar tetkiklerinin incelenmesi, ilaç zehirlenmesinde asıl tedavi uygulanması ve hastanın gözlem altına alınmasıdır.

Risk

İlaç zehirlenmelerinin çoğu 5 yaşından küçük çocuklarda görülmektedir. İlaç zehirlenmelerinin çoğu (%80) kaza ile, daha az bir kısmı ise (% 20) intihar girişimine bağlı olarak oluşur.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı