Bilgi
İlaç zehirlenmenin belirtileri, alınan ilacın cinsine ve miktarına, zehirlenen kişinin yaşına ve vücut yapısına göre değişiklik gösterir. En sık görülen ilaç zehirlenmesi belirtileri uyku hali, kusma, anormal davranışlar, solunum sayısının artması, şok, koma, kalp atım sayısının artması ve kas kasılmalarıdır.
Sebep
İlaç zehirlenmesi ya da aşırı doz ilaç alımı, bir ilacın bilerek ya da bilmeyerek fazla dozda alınmasından kaynaklanır. İlaç zehirlenmesi ile birlikte vücudun doğal işleyişinde ve bazı organların çalışmasında bozukluklar ve hatta ölüm meydana gelebilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, EKG, kan tetkikleri ve olanaklar ölçüsünde serum ilaç düzeyleri
Etken
Zehirlenmeler daha çok ağız yolu ile alınan şurup ve tablet gibi ilaçlardan kaynaklanmaktadır.
Tedavi
İlaç zehirlenmesi sonrasında takip edilecek olan aşamalar ilk yardım aşması zehirlenmeye sebep olan ilaçların belirtilerinin incelemesinin yapılması, laboratuvar tetkiklerinin incelenmesi, ilaç zehirlenmesinde asıl tedavi uygulanması ve hastanın gözlem altına alınmasıdır.
Risk
İlaç zehirlenmelerinin çoğu 5 yaşından küçük çocuklarda görülmektedir. İlaç zehirlenmelerinin çoğu (%80) kaza ile, daha az bir kısmı ise (% 20) intihar girişimine bağlı olarak oluşur.

Hastalık Sorgulama Programı