Henoch Schönlein Purpura


Bilgi

Hastaların çoğunda, ele gelen purpura (cilt altında kırmızı kanama odakları) ile birlikte eklem ağrıları veya artrit (eklem iltihabı) vardır. Çocuk hastaların %70’inde mide-bağırsak sisteminin tutulmasıyla; karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal veya kabızlık vardır. Daha az oranda dışkıda kan ve mukus (sümüksü görünüm) bulunur. Böbrek tutulumu, hastaların yaklaşık yarısında görülür ve bazılarında ilerleyici böbrek hastalığı gelişmektedir.

Sebep

Genellikle geçirilen bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkan, küçük damarların tutulumuyla giden bir damar iltihabı, yani vaskülittir. Henoch-Schönlein Purpurasında, özellikle deri ve eklem bulguları ön plandadır.

Bakım

-

Tahlil

Ciltte ele gelen purpura ile birlikte diğer belirtilerden eklem bulguları, karın ağrısı ve böbrek tutulum bulgularının olması Henoch Schönlein Purpurasını düşündürür. Kan sayımında trombosit sayısı normaldir. Cilt biyopsisi ile bazen de böbrek biyopsisi ile tanı doğrulanabilir.

Etken

Bağışıklık sistemde var olan bir anormalliğe bağlı olduğu düşünülmekle birlikte, nedeni tam olarak bilinmemektedir. Olguların üçte ikisinde, hastalığın bir üst solunum yolu enfeksiyonundan sonra başlaması, genetik olarak yatkın bireyde bir enfeksiyonun tetiklemesi ile ortaya çıktığını düşündürmektedir.

Tedavi

Bazı hastalarda steroid yani kortizon türevi ilaçlar kullanılır. Bazen de steroide ilaveten immünsüpresif (immün sistemi baskılayıcı) ilaçlar tedaviye eklenebilir. Çocuk hastalıkları uzmanı, Romatoloji veya Nefroloji uzmanınca takip ve tedavisi yapılmalıdır.

Risk

Henoch-Schönlein Purpurası, yetişkinlere oranla çocuklarda daha yaygındır, fakat yetişkinlerde ortaya çıktığında ise daha şiddetli seyir gösterebilir. Çocuklarda vaskülitin en sık görülen şeklidir. Erişkinlerde ise genelde 20’li yaşlarda görülmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı