Bilgi
Karın ağrısı başlıca belirtisidir. Genellikle sağ alt kısımda olmakla birlikte bazen daha yaygındır. Ateş, ishal, bulantı ve kusma diğer belirtileridir.
Sebep
Mezenter, bağırsaklarını karın duvarına bağlayan ince bir dokudur. Mezenterik lenfadenit ise mezenter adı verilen zardaki lenf düğümlerinin, genellikle bir bağırsak enfeksiyonunun sonucu olarak iltihaplanmasına verilen addır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayeneyi takiben, kan tetkikleri ve karın ultrasonu yapılacaktır. Ayrıca karın bölgesine yapılacak bilgisayar tomografi apandisit ile mezenter lenfadenit arasında ayrım yapabilir.
Etken
Mezenterik lenf düğümü iltihabı gastroenterit etkeni olan bir virüs veya bakteriden (yersinia bakterisi gibi) kaynaklanmaktadır. Bu bakteri iyi pişmemiş domuz eti, pastorize olmayan süt veya kirli sudan gelebilir.
Tedavi
Virüsün neden olduğu hafif mezenterik lenfadenit tablosu genellikle birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Rahatsızlığın azalmasına yardımcı olmak için ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir. Orta şiddette veya ciddi bakteri nedenli enfeksiyonlar için antibiyotikler reçete edilebilir.
Risk
Mezenterik lenf nodu erişkinde de görülürse de, çocuklukta daha sık görülür. Çocuklukta erkeklerde daha çok görülmekle birlikte, erişkin yaşta erkek ve kadınlarda aynı oranda görülmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı