Mezenterik Lenfadenit


Bilgi

Karın ağrısı başlıca belirtisidir. Genellikle sağ alt kısımda olmakla birlikte bazen daha yaygındır. Ateş, ishal, bulantı ve kusma diğer belirtileridir.

Sebep

Mezenter, bağırsaklarını karın duvarına bağlayan ince bir dokudur. Mezenterik lenfadenit ise mezenter adı verilen zardaki lenf düğümlerinin, genellikle bir bağırsak enfeksiyonunun sonucu olarak iltihaplanmasına verilen addır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayeneyi takiben, kan tetkikleri ve karın ultrasonu yapılacaktır. Ayrıca karın bölgesine yapılacak bilgisayar tomografi apandisit ile mezenter lenfadenit arasında ayrım yapabilir.

Etken

Mezenterik lenf düğümü iltihabı gastroenterit etkeni olan bir virüs veya bakteriden (yersinia bakterisi gibi) kaynaklanmaktadır. Bu bakteri iyi pişmemiş domuz eti, pastorize olmayan süt veya kirli sudan gelebilir.

Tedavi

Virüsün neden olduğu hafif mezenterik lenfadenit tablosu genellikle birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Rahatsızlığın azalmasına yardımcı olmak için ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılabilir. Orta şiddette veya ciddi bakteri nedenli enfeksiyonlar için antibiyotikler reçete edilebilir.

Risk

Mezenterik lenf nodu erişkinde de görülürse de, çocuklukta daha sık görülür. Çocuklukta erkeklerde daha çok görülmekle birlikte, erişkin yaşta erkek ve kadınlarda aynı oranda görülmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı