Bilgi
Divertiküloziste çoğu zaman herhangi bir şikayet görülmezken, divertikülitte karnın sol alt bölümünde karın ağrısı, şişkinlik ve kabızlık gibi belirtilere neden olur. Divertikülitte, zaman içinde divertikül yırtılabilir. Böylelikle kesecikler içindeki iltihap karın içine yayılır. Karın ağrısı, üşüme, titreme, ateş ve bağırsak alışkanlıklarında değişiklik meydana gelir. Eğer bu iltihap karın içinde sınırlandırılamazsa tüm karın içine yayılır, apse gelişebilir veya iltihap diğer organlara yayılabilir. Keseciklerin iltihaplanması bağırsak duvarında delinmeye kadar ilerleyebilir.
Sebep
Kalın bağırsağın mukoza adı verilen iç yüzeyinin zayıf noktalardan dışarı doğru kese şeklinde fıtıklaşmasına veya cepleşmesine, bağırsak divertikülü adı verilir. Divertikül keselerinin iltihabı sonucu meydana gelen tabloya ise divertikülit (divertikül enfeksiyonu) denir. Divertiküler hastalığı olanların yaklaşık % 10-20 kadarında divertikülit gelişir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi (BT), ultrasonografi ve baryumlu bağırsak grafisi (çift kontrastlı bağırsak filmi - renkli bağırsak filmi)
Etken
Divertiküllerin, kalın bağırsak (kolon) içindeki basıncın artmasına bağlı olarak, bağırsak duvarının zayıf noktalarından oluştuğu düşünülmektedir. Divertikülün ağzı dışkı tarafından tıkanır. Bu kese içinde gıda artıkları veya dışkının birikmesi sonucu enfeksiyon ve inflamasyon başlar.
Tedavi
Tanı ve tedavide gecikme hayatı tehdit eden sorunlara neden olabilir. Doktor muayene ettikten sonra eğer hastanın ağızdan beslenmesine izin verirse bu erken dönemde lifli gıdalar (posalı) tüketilmemesi gerekir. Yumuşak lifsiz gıdalar tüketilmelidir. İltihabi durum tedavi için antibiyotikler verilir. İltihabın ciddiyetine göre yatarak tedavi ve damardan antibiyotik kullanımı da gerekebilir. Ciddi kabızlık varsa dışkı yumuşatıcılarından yararlanılır. Uygulanan tedavi ile hastanın bulguları düzelmiyorsa, karın ağrısı artıyor ve ateşi yükseliyorsa acil müdahale gerekebilir.
Risk
Yaşın ilerlemesi ile kolon duvarında meydana gelen zayıflamadan dolayı, divertiküller ileri yaşta daha sık görülmektedir. Erkeklerde daha sıktır. Gençlerde belirlenen divertiküler hastalık sorununun %90 oranında obezite sorunu olan kişilerde görüldüğü belirlenmiştir. Divertikül için diğer risk faktörleri kabızlık, düşük lifli ya da yüksek yağlı diyet, yüksek miktarda kırmızı et tüketimidir.

Hastalık Sorgulama Programı