Bağırsak Nekrozu


Bilgi

Barsak atardamarlarının tıkanıklığı ani olarak geliştiğinden (akut mezenterik iskemi) hastalar ani başlayan ve şiddetli karın ağrısından yakınırlar. Diğer tipik belirtileri; ateş, karın ağrısı, diyare (ishal), kanlı dışkılama, bulantı, kusma, düşük kan basıncı (tansiyon düşüklüğü). Eğer acil tedavi edilmezse ve iskemi durumu devam ederse, bir süre sonra bağırsak dokusu canlılığını kaybeder (nekroz, enfarktüs), peritonit denilen karın zarı iltihabı gelişir ve bu durum ölüm sonuçlanabilir.

Sebep

Bağırsakların karın duvarına asılı kalmasını sağlayan yapıya mezenter denir. Bu yapının içinde, bağırsaklara kan götüren damarlar bulunur. Bu damarlara mezenterik damarlar denir. Mezenterik damarlar ince ve kalın bağırsakların beslenmesini sağlayan damarlardır. Eğer bu damarlarda bir tıkanıklık oluşursa, bağırrsak yeterince kanlanamaz. Bu duruma mezenterik iskemi adı verilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, dopler ultrason ve gerğinde BT anjiyografi, MR anjiyografi veya konvansiyonel anjiyografi yapılabilir.

Etken

Damarda tıkanıklık yapan neden çoğu kez ateroskleroz yani damar sertliğidir. Ancak, başka bir yerden gelen kan pıhtısının bağırsak damarlarını tıkaması (emboli), bağırsak damarının iltihaplanması (vaskülit), bağırsak bükülmesi (volvulus) ya da iç fıtık boğulması gibi nedenler de mezenter iskemisine yol açabilir.

Tedavi

Akut mezenterik iskemisinde tedaviden amaç tıkalı olan damarın açılması ve kansız kalmış olan barsaklar yeteri kan akımının tekrar verilmesidir. Cerrahi tedavide ameliyat ile damarda darlık oluşturan aterosklerotik lezyonun çıkartılması olan endarterektomi işlemi yapılabilir. Son seçenek nekroza giden barsak segmentlerinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Risk

Bağırsaklar kansızlığa çok duyarlı organlar olup Acil şartlarda yapılan ameliyat ve girişimlerde ölüm riski yüksektir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı