Hidronefroz


Bilgi

Hafif hidronefroz herhangi bir belirti vermez ve genelde görüntüleme tetkikleri esnasında tesadüfen tespit edilir. Ancak orta şiddetli hidronefrozda sırt ağrısı, yan ağrı (böğür ağrısı) ya da bel ağrısı, ağrılı idrar çıkışı, bulanık idrar ve ateşlenme yaygın belirtilerdir.

Sebep

Hidronefroz, böbreğin içinde yer alan boşluklarının (havuzcuklar), idrar kanallarının bloke olduğu çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi durumudur. İdrar böbreklerden mesaneye aktarılamazsa böbrekte birikir ve böbreğin şişerek büyümesine neden olur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, idrar analizi ve idrar kültürü yanında; intravenöz ürografi, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya BT ürografi gibi görüntüleme yöntemlerine başvurmak gerekebilir.

Etken

Hidronefrozun başlıca nedenleri; taş, böbrek çıkış darlığı ve tümörlerdir.Ayrıca gebelik, prostat büyümesi, idrarın böbreğe geri kaçması anlamına gelen idrar reflüsü hastalığı (VUR) ve üretra darlığ da hidronefroza neden olabilir.

Tedavi

Erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hafif hidronefroz veya erken saptanması halinde ciddi hidronefroz bile kalıcı hasar bırakmadan tedavi edilebilmektedir. Geç kalınması halinde, böbrek büyümesine neden olan faktör ortadan kaldırılsa bile böbrekte çürüme yani kalıcı işlev bozuklu görülebilir. Tedavide, böbrek büyümesine sebep olan etken ne ise, onun ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar (Taş kırma, taş veya tümör cerrahisi vs gibi) yapılmaktadır. Çoğu olguda eş zamanlı antibiyotik tedavisi de gereklidir.

Risk

Vezikoüreteral reflü tanılı çocuklar, prostat kanseri ya da iyi huylu prostat büyümesi görülen 50 yaş üstü erkekler ve böbrek taşı hastalığı olan her yaştan bireyler hidronefroz gelişimi açısından başlıca risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı