Bilgi
Karın ağrısı genellikle göbek etrafında başlar ve bir süre sonra karnın sağ alt kısmında yoğunlaşır. Nadiren de olsa, bazen karnın diğer kısımlarında ve karnın sol alt bölgesinde bile olabilir. Sağ ayak üzerinde zıplandığında karnın sağ alt bölümünde ağrı olur.
Sebep
İnce bağırsağın bittiği yerde, kalın bağırsağın ilk bölümünü çekum oluşturur. Kalın bağırsağın çekum adı verilen bölümünün ucunda bulunan, solucan şeklinde ve hareketli bir kalın bağırsak uzantısına “apendiks” denir. Apendiksin içinden herhangi bir besin maddesi geçmez, uzunluğu 9–10 cm arasında değişir ve görevi tam olarak bilinmemektedir. Apendiksin ağzının tıkanması ve iltihaplanmasına apendisit denir.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, karın grafisi, batın ultrasonu ve gereğinde tomografisi
Etken
Çeşitli nedenlerden dolayı apendiksin tıkanması, apandisit denilen duruma yol açar. Bu tıkanıklığın nedeni, dışkı, safra taşı, tümör, büyümüş lenf bezi ya da bağırsak kurdu olabilir
Tedavi
Genel cerrahi ve çocuk cerrahisi (pediatrik cerrahi) doktorlarınca yapılacak acil ameliyatla tedavi edilir (apendektomi). Açık veya laparoskopik olarak yapılabilir. Tedavi edilmediği zaman, apendiks patlayabilir ve karın zarının iltihaplanmasına (peritonit) yol açabilir.
Risk
Her yaşta görülebilir, en çok genç yetişkinlerde, 20 yaşından sonra görülmektedir. Erkekler, apandisite, kadınlara oranla daha fazla yakalanır. Bu oran 1.5/1′ dir. Fakat çocukluk döneminde, hem kızlarda hem de erkeklerde görülme ihtimali eşittir.

Hastalık Sorgulama Programı