Apendisit


Bilgi

Karın ağrısı genellikle göbek etrafında başlar ve bir süre sonra karnın sağ alt kısmında yoğunlaşır. Nadiren de olsa, bazen karnın diğer kısımlarında ve karnın sol alt bölgesinde bile olabilir. Sağ ayak üzerinde zıplandığında karnın sağ alt bölümünde ağrı olur.

Sebep

İnce bağırsağın bittiği yerde, kalın bağırsağın ilk bölümünü çekum oluşturur. Kalın bağırsağın çekum adı verilen bölümünün ucunda bulunan, solucan şeklinde ve hareketli bir kalın bağırsak uzantısına “apendiks” denir. Apendiksin içinden herhangi bir besin maddesi geçmez, uzunluğu 9–10 cm arasında değişir ve görevi tam olarak bilinmemektedir. Apendiksin ağzının tıkanması ve iltihaplanmasına apendisit denir.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, karın grafisi, batın ultrasonu ve gereğinde tomografisi

Etken

Çeşitli nedenlerden dolayı apendiksin tıkanması, apandisit denilen duruma yol açar. Bu tıkanıklığın nedeni, dışkı, safra taşı, tümör, büyümüş lenf bezi ya da bağırsak kurdu olabilir

Tedavi

Genel cerrahi ve çocuk cerrahisi (pediatrik cerrahi) doktorlarınca yapılacak acil ameliyatla tedavi edilir (apendektomi). Açık veya laparoskopik olarak yapılabilir. Tedavi edilmediği zaman, apendiks patlayabilir ve karın zarının iltihaplanmasına (peritonit) yol açabilir.

Risk

Her yaşta görülebilir, en çok genç yetişkinlerde, 20 yaşından sonra görülmektedir. Erkekler, apandisite, kadınlara oranla daha fazla yakalanır. Bu oran 1.5/1′ dir. Fakat çocukluk döneminde, hem kızlarda hem de erkeklerde görülme ihtimali eşittir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı