Mekanik Bağırsak Tıkanıklığı


Bilgi

Tıkanıklık tam ya da kısmi olabilir. Bağırsak tıkanmasında karında şişkinlik ve gerginlik, kusma, kabızlık, gaz şikayetleri, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi şikayetler görülebilir.

Sebep

Bağırsak tıkanıklığı, bağırsağın herhangi bir yerinde meydana gelen bir tıkanma sonucunda dışkının ileri atılamaması ile karakterize bir durumudur.

Bakım

-

Tahlil

Bağırsak tıkanıklığında en önemli tanı aracı ayakta çekilen direk karın grafileridir. Bazı hastalarda bağırsak tıkanması ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya enteroklizis denilen görüntüleme yöntemi ile daha iyi tespit edilir.

Etken

Ameliyatlar sonrası meydana gelen yapışıklıklar en önemli sebeptir. Ayrıca bağırsak tıkanması, fıtıklara, bağırsak düğümlenmesine, tümörlere, kullanılan ilaçlara, divertikülite, volvulus denilen bağırsak düğümlenmesine ve bezoarlara bağlı da meydana gelebilmektedir.

Tedavi

Bağırsak tıkanıklığında hasta hastaneye yatırılır ve ağızdan beslenme kesilir. Nazogastrik tüp ile sindirim kanalı içindeki sıvı ve gaz miktarı azaltılır. Durumu düzelmeyen ve acil ameliyat gerektiren hastalarda cerrahi tedavi uygulanır.

Risk

Bol su, kepekli ekmek, sebze, meyve, pirinç, bulgur, baklagiller gibi gıdaların yeterli tüketilmesi ve yürüyüş başta olmak üzere hafif egzersizler bağırsak tıkanmasını önlemede oldukça faydalıdır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı