Bilgi
Tıkanıklık tam ya da kısmi olabilir. Bağırsak tıkanmasında karında şişkinlik ve gerginlik, kusma, kabızlık, gaz şikayetleri, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi şikayetler görülebilir.
Sebep
Bağırsak tıkanıklığı, bağırsağın herhangi bir yerinde meydana gelen bir tıkanma sonucunda dışkının ileri atılamaması ile karakterize bir durumudur.
Bakım
-
Tahlil
Bağırsak tıkanıklığında en önemli tanı aracı ayakta çekilen direk karın grafileridir. Bazı hastalarda bağırsak tıkanması ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya enteroklizis denilen görüntüleme yöntemi ile daha iyi tespit edilir.
Etken
Ameliyatlar sonrası meydana gelen yapışıklıklar en önemli sebeptir. Ayrıca bağırsak tıkanması, fıtıklara, bağırsak düğümlenmesine, tümörlere, kullanılan ilaçlara, divertikülite, volvulus denilen bağırsak düğümlenmesine ve bezoarlara bağlı da meydana gelebilmektedir.
Tedavi
Bağırsak tıkanıklığında hasta hastaneye yatırılır ve ağızdan beslenme kesilir. Nazogastrik tüp ile sindirim kanalı içindeki sıvı ve gaz miktarı azaltılır. Durumu düzelmeyen ve acil ameliyat gerektiren hastalarda cerrahi tedavi uygulanır.
Risk
Bol su, kepekli ekmek, sebze, meyve, pirinç, bulgur, baklagiller gibi gıdaların yeterli tüketilmesi ve yürüyüş başta olmak üzere hafif egzersizler bağırsak tıkanmasını önlemede oldukça faydalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı