Bilgi
Gözde batma, yanma, ağrı, kızarıklık ve ışığa hassasiyet oluşabilir. Kişiler gözünü kaşıma ve ovuşturma ihtiyacı hissederken, bu eylemler korneanın daha fazla tahriş olmasına yol açabilir.
Sebep
Delici göz yaralanmaları, çocuk ve genç yaş grubunda akut ve kalıcı görme kaybının en önemli sebeplerinden biridir. Bazen göze çarpan bir cisim kesi oluşturmadan künt bir yaralanmaya yol açabilir. Bazen de kimyasal bir zararlı göze temas ederek yaralanmaya yol açabilir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı, travma öyküsü, muayene bulguları ve gerekli durumlarda görüntüleme yöntemleri ile konur (bilgisayarlı tomografi veya MR). Yaralanmanın mekanizması, ne ile gerçekleştiği (kesici alet, patlayıcı, cam, gibi) sorgulanmalıdır.
Etken
Başlıca göz travmalarını tahriş ve çizilmeler, kesici ve delici göz yaralanmaları, kimyasal yanıklar, göz içi kanamaları, göz tabanı kırılmaları oluşturur. Göz çizilmeleri, genellikle göze herhangi bir cismin temas etmesi ve toz, kum gibi yabancı maddelerin gözün içine kaçması ile oluşur.
Tedavi
Göze sert bir cisim çarptığında, ağrı ve şişmeyi önlemek için hemen, 15 dakika süreyle soğuk suya batırılmış havlu ya da bez parçası ile soğuk uygulayın. Göz ya da göz kapaklarında kesi varsa gözü gevşek olarak bantlayın ve hemen hekime başvurun. Asla baskı uygulamayın, gözü ovuşturmayın. Kimyasal yanıklarda yani göze kimyasal madde kaçtığında gözü hemen suyla yıkayın. Bu sırada göz kapaklarını açmanız gerekir. Başı temiz bir su kaynağının (kabın) içine sokup gözlerinizi açarak da yapabilirsiniz. Bu işlem en az 15 dakika sürmelidir. Bu arada gözün oynatılması iyice yıkanmasını sağlar. Yıkadıktan sonra hekime başvurun. Gerekli tedavi, gerekirse cerrahi müdahale göz hastalıkları uzmanınca yapılacaktır. Özellikle delici ve kesici göz yaralanmalarında tetanoz profilaksisi mutlaka akılda tutulmalıdır.
Risk
Günlük yaşantımızda kullandığımız pek çok madde göze değdiğinde ciddi yanıklar yapar. O nedenle; spreyleri kullanırken (saç spreyi, sprey deodorant, spreyli temizlik araçları) çok dikkatli olun ve gözünüze gelmemesi için çıkış deliğini dışarıya ve göz seviyesinden aşağıya ayarlayın. Kimyasal sıvılar, deterjanlar, amonyak türü maddelerin (temizlikte) kullanma kılavuzlarını dikkatlice okuyun. Her kullanıştan sonra ellerinizi iyice yıkayın ki, göze bulaşma olmasın. Yağda kızartma yaparken, kızgın yağın sıçramasını önlemek için tencere ve tavaya kapak kullanın. Havai fişekler her yaş grubu için çok önemli bir göz yaralanması nedenidir.

Hastalık Sorgulama Programı