Tourette Sendromu


Bilgi

Kafa sallama, kaş veya göz oynatma, göz kırpma, hayvan sesleri çıkarma, diş gıcırdatma, omuz oynatma, yüz buruşturma gibi birden ortaya çıkan, hızlı, yineleyici tikler görülebilir. Hastalığın belirtileri genellikle 5-6 yaşlarında ortaya çıkar. Ergenlikle beraber tikler artış gösterir. Çoğu vakada ergenlik döneminin sonuna doğru tiklerin sayısı ve şiddeti azalmakla beraber genellikle ömür boyu süren kronik bir hastalıktır.

Sebep

Kısa aralıklarla meydana gelen istemsiz, hızlı, ani, benzer özellikte bedensel tikler ve farklı sesler çıkarma tiklerinin oluşturduğu kalıtsal bir nörolojik hastalıktır.

Bakım

-

Tahlil

Dikkatli bir klinik öykü alma ve psikiyatrik - nörolojik muayene ile tanı konulabilmektir.

Etken

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte beynin bazal gangliyon denilen bölgesindeki dopamin salgılanması ile ilgili bir anormallikten kaynaklandığı düşünülmektedir.

Tedavi

Bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Fakat tedaviye yardımcı ilaçlar, bazı psikoterapi yöntemleri ve nadiren bazı cerrahi müdahaleler mevcuttur.

Risk

Stres, yorgunluk, kaygı, heyecan, sinir ve panik durumlarında tiklerin sayısı ve şiddetinde yükselme olur. Spor yapmak ve şarkı söylemek gibi uğraşlarda tikler geçici süreliğine yok olabilmektedir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı