Keratokonus


Bilgi

Keratokonus hastalığının son evresinde korneada şişme ve beyazlaşma görülebilir. Hastaların en büyük şikâyeti sık gözlük değişimi ama kısa süre sonra bu gözlüklerde yetersizlik ve görme bozukluğudur. Gözde sürekli alerji veya kaşıntı olması, ışığa hassasiyet ve göz kamaşması sık görülen belirtilerdendir.

Sebep

Keratokonus, kornea denilen ve gözün en önündeki saydam kırıcı tabakanın ilerleyici bir şekilde incelerek öne doğru konik tarzda uzaması şeklinde tanımlanabilir. Kornea ışınları kırarak veya odaklayarak net görmenizi sağlar. Keratokonusta korneanın şekli değişir ve görme bozulur. Korneanın kırma gücünü değiştirerek orta veya ağır derecede düzensiz astigmatizma ve bulanık görmeye sebep olur.

Bakım

-

Tahlil

Belirtileri genellikle ergenlik çağında ortaya çıkmaya başlayan hastalığın çocuk yaşta tanısı zordur, çok ayrıntılı muayenelerle belirlenebilir.

Etken

Keratokonus hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Gelişiminde genetik ve mekanik travmalar önemli rol oynar. Gözün ovalanması, sert kontakt lens kullanımı gibi çevresel faktörler ve genetik yatkınlık hastalık gelişiminde etkendir.

Tedavi

Hastalığın erken dönemlerinde özel sert kontakt lensler kullanılır. Ancak bu yöntem hastalık ilerleyişini durduramaz. Hastalık ilerledikçe cerrahi yöntemler ve kornea nakli ile tedavisi mümkündür.

Risk

Kadınlarda daha sık görülür. 20 ila 40 yaş arasında ilerleme gösterir. Hastalık genetik geçiş özelliğine sahiptir
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı