Bilgi
Keratokonus hastalığının son evresinde korneada şişme ve beyazlaşma görülebilir. Hastaların en büyük şikâyeti sık gözlük değişimi ama kısa süre sonra bu gözlüklerde yetersizlik ve görme bozukluğudur. Gözde sürekli alerji veya kaşıntı olması, ışığa hassasiyet ve göz kamaşması sık görülen belirtilerdendir.
Sebep
Keratokonus, kornea denilen ve gözün en önündeki saydam kırıcı tabakanın ilerleyici bir şekilde incelerek öne doğru konik tarzda uzaması şeklinde tanımlanabilir. Kornea ışınları kırarak veya odaklayarak net görmenizi sağlar. Keratokonusta korneanın şekli değişir ve görme bozulur. Korneanın kırma gücünü değiştirerek orta veya ağır derecede düzensiz astigmatizma ve bulanık görmeye sebep olur.
Bakım
-
Tahlil
Belirtileri genellikle ergenlik çağında ortaya çıkmaya başlayan hastalığın çocuk yaşta tanısı zordur, çok ayrıntılı muayenelerle belirlenebilir.
Etken
Keratokonus hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Gelişiminde genetik ve mekanik travmalar önemli rol oynar. Gözün ovalanması, sert kontakt lens kullanımı gibi çevresel faktörler ve genetik yatkınlık hastalık gelişiminde etkendir.
Tedavi
Hastalığın erken dönemlerinde özel sert kontakt lensler kullanılır. Ancak bu yöntem hastalık ilerleyişini durduramaz. Hastalık ilerledikçe cerrahi yöntemler ve kornea nakli ile tedavisi mümkündür.
Risk
Kadınlarda daha sık görülür. 20 ila 40 yaş arasında ilerleme gösterir. Hastalık genetik geçiş özelliğine sahiptir

Hastalık Sorgulama Programı