Glomerülonefrit


Bilgi

Glomerülonefritin en sık görülen belirtileri arasında; hematüri (kanlı idrar), proteinüri (idrarda anormal miktardaki protein olması) ve göz kapağı, ayak bilekleri, bacaklar gibi bazı vücut bölümlerinde şişme (ödem), yüksek kan basıncı, kansızlık (anemi) da bulunmaktadır. Hastanın idrarında köpüklenme tarif etmesi, artan protein atılımının işareti olabilir. Aynı zamanda, normalde idrara geçemeyen kırmızı kan hücreleri (eritrositler) de idrara geçmeye başlar. Buna bağlı olarak idrar rengi açık kahverengi, çay ya da et suyu renginde bir görünüm alır.

Sebep

Böbreğin kanı filtre eden kısmına nefron denir. Nefronlar, kanın süzülmesini sağlayan, damar yumağı şeklinde bir yapı olan glomerül adı verilen yapıları içerir. Glomerülonefrit, bu küçük kan damarı yumağını hedef alan iltihaplanma ve hasarlanmayı anlatan tıbbi terimdir. Bu durumda böbrek fonksiyonlarında bozulma ve buna bağlı belirtiler ortaya çıkar.

Bakım

-

Tahlil

Glomerülonefrit tanısı öncelikle detaylı tıbbi öykü, aile öyküsü ve fizik muayene; sonrasında kan ve idrar tetkikleri, idrarın mikroskop altında değerlendirmesi, böbrek ultrasonografisi ve daha sonra yapılan böbrek biyopsisi ile konur.

Etken

Çoğunda kesin neden bilinmemektedir. Ancak enfeksiyonlar, bazı bağışıklık sistemi hastalıkları (lupus hastalığı gibi), vaskülitler yani küçük damar iltihapları gibi çok sayıda sistemik hastalık glomerülonefrite neden olabilmektedir.

Tedavi

Glomerülonefrit tanı ve tedavisi ile erişkin nefroloji veya çocuk nefroloji uzmanı ilgilenir. Tedavi altta yatan nedene ve glomerülonefrit tipine göre değişiklik gösterir. Tansiyon ilaçları, kortizon türevi ilaçlar ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar glomerülonefrit tedavisinde kullanılır.

Risk

Tansiyon hastaları için kan basıncının düzenli seyri, şeker hastaları için kan şekerinin kontrol altına alınması, diyette tuz alımının kısıtlanması, sağlıklı kilonun korunması, gereksiz ve kontrolsüz ilaç kullanılmaması (özellikle ağrı kesiciler) ve sigaranın içilmemesi böbrekte hasar riskini azaltmak için büyük önem arz etmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı