Orşit

Bilgi
Orşit veya epididimorşit, testis torbasında ağrı ve ateşe neden olur. Testis torbasında şişme ve kızarıklık meydana gelebilir. . Penis ucundan akıntı, kanlı meni, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, meni gelmesi sırasında ağrı ve karnın alt bölgesinde ağrı gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Orşit testislerin iltihaplanmasına verilen addır. Testislerin arkasında bulunan ve uzun ince kıvrımlı tüplerden oluşan bir yapıya epididim denilmektedir. Diğer adı meni kanalı olup, testiste üretilen tohum hücresinin (sperm hücresi) olgunlaştığı ve depolandığı bir yerdir. Epididimit, epididimin iltihaplanması durumudur. Genellikle testis iltihabı (orşit) ile birlikte olur ve epididimorşit adını da alabilir. Bazen sadece orşit şeklinde de görülebilir.
Bakım
-
Tahlil
Hastalığın tanısı, muayene ve sorgulama ile kolaylıkla konabilir. İdrar yolları ile ilgili enfeksiyon şüphesi varsa idrar tetkiki ve idrar kültürü yapılır, akıntı varsa örnek alınarak bakteri varlığı açısından incelenir. Gereğinde başka tanıları dışlamak için renkli Doppler ultrasonografi yapılabilir.
Etken
En sık nedeni bakterilerin neden olduğu enfeksiyondur. Bakteriler epididime ve testislere genellikle üretra (dış idrar kanalı) ya da mesaneden (idrar kesesi) gelir. Seksüel olarak aktif erkeklerde bakterinin bulaş yolu üretradır. Öncelikle üretrayı tutan ve cinsel yolla bulaşan gonore ve klamidya gibi bakteriler en sık görülen hastalık etkenleridir.
Tedavi
Tedavi, hastanın yaşına ve mikroorganizmanın tipine göre farklılık gösterir. Genç ve orta yaş erişkinlerde ve cinsel yolla bulaşan mikroorganizmaların neden olduğu düşünülen olgularda 3 haftalık ağız yolu ile alınan antibiyotikler verilir. Antibiyotik tedavisine ek olarak yatak istirahatı, erken evrede buz torbası tatbiki, ağrı kesiciler ve antiinflamatuvar ilaçların kullanımı istenir.
Risk
Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için prezervatif kullanılması ve hastalık ortaya çıktığında herhangi bir yakınma olmasa da partnerin tedavi edilmesi önemlidir. Hastalığa neden olan altta yatan diğer idrar yolları enfeksiyonları uygun bir şekilde tedavi edilmelidir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı