Genital Herpes


Bilgi

Belirtiler genital bölgede ülser ve yara şeklindedir. Genital bölgelerde (erkeklerde penis, kadınlarda vulva ve vajina) ve makatta ağrılı, kaşıntılı ve içi sıvı dolu kesecikler görülür. Ancak, HSV-2’li bazı kişilerde belirti görülmeyebilir.

Sebep

Genital herpes ya da genital uçuk, herpes simplex virüsün (HSV) neden olduğu; ağız, genital bölgeler (erkeklerde penis, kadınlarda vulva ve vajina), kalçalar ve anüsde (makat) görülebilen ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.

Bakım

-

Tahlil

Herpes simplex virus genellikle karakteristik lezyonlarıyla tanınır. Kızarık bir cilt üzerinde ince duvarlı içi su dolu kabarcıklar şeklindedir. Herpes tanısını teyiti için serolojik testler (antikor tespiti için kan testi) gereklidir.

Etken

Enfeksiyona yol açan HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere iki tip herpes simplex virüsü vardır. HSV-1 sıklıkla ağız bölgesinde kabarcıklar (uçuk) şeklinde kendini gösteren hastalığa (oral herpes) neden olur. HSV-2 ise genital bölgede ve anüs etrafında lezyonlara sebep olur (genital herpes). Herpesin ortaya çıkması immun sistem ile yakın ilişkilidir. Bağışıklık sistemi zayıflamış bireylerde (stress, enfeksiyon veya ilaçlar nedeniyle) hastalık daha sık ve uzamış haldedir.

Tedavi

Genital herpes tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılabilir. Fakat bu ilaçlar virüsü vücudunuzdan tamamen yok edemez. Eğer semptomların görüldüğü erken evrede antiviral tedavi başlanırsa, semptomların şiddetini ve süresini azaltır.

Risk

Bu virüs genellikle cinsel ilişki ile bulaşır. Ağız-genital bölge temasıyla Tip 1 ve Tip 2 çapraz enfeksiyonuna sebep olabilir. Yani ağız çevresinden genital herpesi, genital bölgenizden de oral herpesi alabilirsiniz. Genital herpes sadece insandan insana direkt temasla yayılır. Cinsel aktif yetişkinlerin %60’ının hastalığı taşıdığı düşünülmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı