Bilgi
Belirtiler genital bölgede ülser ve yara şeklindedir. Genital bölgelerde (erkeklerde penis, kadınlarda vulva ve vajina) ve makatta ağrılı, kaşıntılı ve içi sıvı dolu kesecikler görülür. Ancak, HSV-2’li bazı kişilerde belirti görülmeyebilir.
Sebep
Genital herpes ya da genital uçuk, herpes simplex virüsün (HSV) neden olduğu; ağız, genital bölgeler (erkeklerde penis, kadınlarda vulva ve vajina), kalçalar ve anüsde (makat) görülebilen ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.
Bakım
-
Tahlil
Herpes simplex virus genellikle karakteristik lezyonlarıyla tanınır. Kızarık bir cilt üzerinde ince duvarlı içi su dolu kabarcıklar şeklindedir. Herpes tanısını teyiti için serolojik testler (antikor tespiti için kan testi) gereklidir.
Etken
Enfeksiyona yol açan HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere iki tip herpes simplex virüsü vardır. HSV-1 sıklıkla ağız bölgesinde kabarcıklar (uçuk) şeklinde kendini gösteren hastalığa (oral herpes) neden olur. HSV-2 ise genital bölgede ve anüs etrafında lezyonlara sebep olur (genital herpes). Herpesin ortaya çıkması immun sistem ile yakın ilişkilidir. Bağışıklık sistemi zayıflamış bireylerde (stress, enfeksiyon veya ilaçlar nedeniyle) hastalık daha sık ve uzamış haldedir.
Tedavi
Genital herpes tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılabilir. Fakat bu ilaçlar virüsü vücudunuzdan tamamen yok edemez. Eğer semptomların görüldüğü erken evrede antiviral tedavi başlanırsa, semptomların şiddetini ve süresini azaltır.
Risk
Bu virüs genellikle cinsel ilişki ile bulaşır. Ağız-genital bölge temasıyla Tip 1 ve Tip 2 çapraz enfeksiyonuna sebep olabilir. Yani ağız çevresinden genital herpesi, genital bölgenizden de oral herpesi alabilirsiniz. Genital herpes sadece insandan insana direkt temasla yayılır. Cinsel aktif yetişkinlerin %60’ının hastalığı taşıdığı düşünülmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı