Kasık Fıtığı (inguinal herni)


Bilgi

Kasık bölgesinde ya da testis torbasında bir kabartı görülür. Bu kabartı ağrılı olabilir. Hasta öksürdüğünde, eğildiğinde ya da ağır kaldırdığında büyüyebilir. Kasık fıtığının belirtileri özellikle öksürmek, ıkınmak veya ağır kaldırmakla büyüyen kasık şişliği, kasıkta ağrılı şişliktir. Bazen bulantı ve kusma olabilir.

Sebep

Karın içi organları çevreleyen ince bir zar olan peritondan oluşan bir kesenin, karın duvarını oluşturan kaslardaki zayıf bir noktadan ve kasık bölgesindeki kanalın (inguinal kanal) içinden geçerek oluşturduğu bir fıtıklaşmaya kasık fıtığı denir. Tıbbi adı ‘inguinal herni’dir. Fıtıklaşan kısımda, yani fıtık kesesi içinde genellikle bağırsakların bir bölümü bulunmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Tanı öykü ve fizik muayene ile konur. Hastaların da önemli bir kısmı kendilerinde kasık fıtığı geliştiğini fark ederler. Kasık fıtığının oluşturduğu şişlik çok tipiktir: ayağa kalkınca veya karın içi basıncı arttıran manevralarla belirginleşirken, sırt üstü yatmakla, kaybolur. Eğer kabartı karın boşluğuna geri itilemiyorsa, buna boğulmuş fıtık denir. Sıkışan bağırsağın beslenmesinin bozulması hayatı tehdit eden bir durumla sonuçlanabilir.

Etken

Bazı kasık fıtıkları doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması veya yaşamın ilerleyen döneminde açılması sonucu ortaya çıkar. Bazı kasık fıtıkları karın adalesinin zorlanma sonucu yırtılması ile ortaya çıkar.

Tedavi

Kasık fıtığın bilinen tek tedavi yöntemi cerrahidir. Kasıkta fıtığa neden olan karın duvarındaki yırtığın kapatılması tek çaresidir.

Risk

Tüm fıtıkların % 90’ı kasık fıtıklarıdır. Kasık fıtıkları her yaştan kadın ve erkekte görülebilir ancak erkeklerde kadınlara göre kasık fıtığı daha yaygın görülür. Bunun nedeni erkeklerde bu kanalın daha geniş olmasıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı