Bayılma


Bilgi

Bayılma sırasında duruş kaybı olduğundan kişi düşer ve bu düşme sırasında çarpmaya bağlı yaralanmalar olabilir. Hasta yere düştüğünde, yer çekiminin etkisi kalkacağından, beynin kanlanması düzelir ve hastanın bilinci yerine gelir.

Sebep

Beyne giden kan akımının geçici olarak azalmasına bağlı olarak gelişen geçici bir bilinç kaybı durumuna senkop ya da bayılma denir. Bayılma sırasında şuur kaybolduğundan, kişi daha sonra olup biteni hatırlayamaz.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, akciğer grafisi, EKG, Holter EKG, eğik masa testi (tilt table test), Ekokardiyografi, gereğinde EPS (elktrofizyolojik çalışma), gereğinde EEG (elektroensefalografi) ve görüntüleme yöntemleri (CT, MR)

Etken

Beyne giden kan akımının geçici olarak azalması. Senkop vakalarının %80 den fazlası vazovagaldir. Büyük miktarda kan bacaklarda göllendiğinde meydana gelir. Bu durum kan basıncında düşmeye, beyine olan kan akımında eksikliğe ve senkopa yol açar. Bunun dışında kardiyolojik, nörolojik ve endokrin pek çok sebep senkop yani bayılma nedeni olabilir.

Tedavi

Bayılma bir hastalık değildir, altta yatan bir hastalığın belirtisidir. Senkop tedavisi; hastanın yaşına, olay sırasındaki şikayetlere ve altta yatan nedene göre değişmektedir. Senkop geçiren bir hasta, sırtı yere gelecek şekilde dümdüz yatırılmalı (başının altına yükseltecek herhangi bir şey konmamalı), ayakları yukarı doğru kaldırılmalı (kanın, yer çekimi yardımıyla beyne daha fazla gitmesi için) ve tamamen kendine gelinceye kadar ayağa kaldırılmamalıdır.

Risk

İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı