Çenede apse


Bilgi

Şişlik, çenede ağrı, fistüller (iltihabın ağız içine veya dışarı açılması), dişlerde sallanma, ateş ve lenf bezlerinde şişme gibi yakınma ve belirtiler görülür.

Sebep

Vücudun herhangi bir yerindeki iltihap etkeninin kan yoluyla ya da dişteki bir apsesinin direkt olarak çene kemiğine gelmesi sonucu çene kemiğinin iltihaplanmasıdır.

Bakım

-

Tahlil

Çene iltihabı tanısı klinik değerlendirme, kan tetkikleri ve radyolojik yöntemlerle konulabilir.

Etken

Tedavi edilmeyen diş çürükleri ve buna bağlı komplikasyonlar sıklıkla çene iltihaplanmasının altında yatan nedendir. En sık da azı dişlerinin tedavi edilmeyen çürükleri etkendir. Çürüme, bakterinin, dişin özünü enfekte etmesine izin verir. Enfeksiyon köke ve çevre kemiğe yayılır.

Tedavi

Çene apselerinin tedavisi, Diş Hekimleri, Plastik Cerrahlar ve Çene Cerrahları tarafından yapılır. Enfekte dişlerin çekilmesi, diş köklerinin temizlenmesi, apsenin drenajı (boşaltılması) ve uygun antibiyotik tedavisi ile iltihaplanma kontrol altına alınabilir.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı