Dr Sistem App
Çenede apse

Bilgi
Şişlik, çenede ağrı, fistüller (iltihabın ağız içine veya dışarı açılması), dişlerde sallanma, ateş ve lenf bezlerinde şişme gibi yakınma ve belirtiler görülür.
Sebep
Vücudun herhangi bir yerindeki iltihap etkeninin kan yoluyla ya da dişteki bir apsesinin direkt olarak çene kemiğine gelmesi sonucu çene kemiğinin iltihaplanmasıdır.
Bakım
-
Tahlil
Çene iltihabı tanısı klinik değerlendirme, kan tetkikleri ve radyolojik yöntemlerle konulabilir.
Etken
Tedavi edilmeyen diş çürükleri ve buna bağlı komplikasyonlar sıklıkla çene iltihaplanmasının altında yatan nedendir. En sık da azı dişlerinin tedavi edilmeyen çürükleri etkendir. Çürüme, bakterinin, dişin özünü enfekte etmesine izin verir. Enfeksiyon köke ve çevre kemiğe yayılır.
Tedavi
Çene apselerinin tedavisi, Diş Hekimleri, Plastik Cerrahlar ve Çene Cerrahları tarafından yapılır. Enfekte dişlerin çekilmesi, diş köklerinin temizlenmesi, apsenin drenajı (boşaltılması) ve uygun antibiyotik tedavisi ile iltihaplanma kontrol altına alınabilir.
Risk
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı